![Készletkisöprés az Aldi-ban, óriási leárazás lesz a boltokban](https://images.promotions.hu/article/128210/1739204270_aldi-akcio-learazas-keszletkisopres-kedvezmeny-bolt-promotions.hu.jpg?crop=1800,742,0,374&width=386)
A nézők imádják a magyar férfi életéről szóló filmet, de úgy tűnik ez nem elég.
A művészet és technológia mindig is kényes viszonyban álltak egymással. A hangosfilm forradalmától kezdve a számítógépes trükkök térhódításáig minden új eszköz először felháborodást keltett, majd elfogadottá vált. Most azonban egy új csatatér nyílt, mivel úgy tűnik, hogy a mesterséges intelligencia elkezdte a betörést a filmgyártásba is.
A mi szempontunkból némileg szerencsétlen módon ennek egyik első áldozata lehet A Brutalista: egy egészen különleges, magyar érintettségű film, amelyet az Oscar egyik esélyeseként emlegettek, míg a vihar el nem érte - most pedig már ott tartanak, hogy teljesen kizárnák a szavazásból az alkotást.
[[cikk1]]
Adrien Brody és Felicity Jones, a film főszereplői, hónapokon át gyakorolták a magyar párbeszédeket, de a tökéletesítéshez egy speciális AI-eszközt, a Respeechert használták. Az algoritmus finoman formálta a színészek kiejtését, hogy az autentikusabb legyen. Nem helyettesítette őket, nem cserélte le a hangjukat - egyszerűen "csupán" finomhangolta azt.
Mindezek ellenére a filmes közösség egy része felháborodott, hogy ez vajon még az alkotás természetes része, vagy már inkább kimeríti a mesterséges manipuláció fogalmát (a CGI-al szemben sosem merült fel igazán ez a kérdés).
[[cikk2]]
A rendező sem hagyta szó nélkül a dolgot
Brady Corbet rendező kétségbeesetten próbálta tisztázni a helyzetet. Nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy a színészek alakítása teljes egészében a sajátjuk, az AI csupán egy apró eszköz volt a rengeteg technikai beavatkozás között. A kritikusok mégis úgy érzik, hogy ez egy veszélyes precedens lehet - olyan ajtó nyílhat ki, amelyen keresztül az AI észrevétlenül beosonhat a filmkészítés világába.
Az ügy nem csupán egyetlen filmről szól, hanem egy sokkal nagyobb kérdésről: mennyire lehet mesterséges egy alkotás anélkül, hogy elveszítené a lelkét? A filmakadémia már vizsgálja, hogy szükség van-e szigorúbb szabályozásra az AI használatával kapcsolatban, miközben A Brutalista sorsa még mindig bizonytalan. Egyesek szerint Hollywoodban a művészet és a technológia most egy olyan határvonalhoz ért, amelyet előbb-utóbb mindenképpen át kell lépni - hiszen így történt a korábbi évtizedekben is technológia újítások megjelenésekor.
A film trailere:
[[vid1]]