promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hazánkból menekülnie kellett, a tengerentúlon világsztár lett a magyar zenészből, ma is kevesen ismerik itthon

Hazánkból menekülnie kellett, a tengerentúlon világsztár lett a magyar zenészből, ma is kevesen ismerik itthon

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Volt idő, hogy két magyar gitáros vezette az amerikai jazz-népszerűségi listákat.

Magyar zenészek a világban

Régóta tartja magát a mondás, hogy nincs igazi magyar világsztár a zenében - a románok például a kortárs popzene területén kétségkívül sokkal jobban állnak világszinten, elég csak INNA-ra, Alexandra Stanra vagy az O-Zone-ra gondolni.

Kísérletek azért voltak: a gyászos emlékű dilettáns Erdős Péter a Neoton-ból próbált meg világsztárt faragni, csak hogy Tina Tuner és Michael Jackson mellett nehezen tudott labdába rúgni a lefordított olasz popslágerekkel kedvenc zenekara.

Voltak azonban olyan muzsikusok, akik nem hogy támogatást nem kaptak a kommunista rezsimtől, hanem egyenesen elüldözték őket az országból destruktív, aljas kultúrpolitikájukkal - majd a tengerentúlon valóban világsztár státuszt értek el, még ha nem is a legmainstreamebb popzene területén.

Jazz-sztárok Amerikában

Itthon a mai napig inkább csak szakmai körökben ismerik Zoller Attila nevét: a roma származású jazzgitáros a tengerentúlon óriási karriert futott be. A muzsikus viszonylag korán kezdte az ipart: 1927-ben született Visegrádon, édesapja pedig 4 évesen hegedűt adott a kezébe, ami mellett trombitaleckéket is vett.

Roma-muzsikus mércével mérve mondhatni későn, 18 évesen kezdett csak el gitározni, onnantól viszont nem volt megállás. 1946 és 1948 között a kor legnevesebb harmonikása, Tabányi Mihály zenekarában játszott, majd azt is bebizonyította, hogy nem csak kiváló muzsikus, de minden bizonnyal intelligens is: 1948-ban már nyilvánvaló volt, hogy Rákos Mátyás és sötét klikkje fogja átvenni a hatalmat, ezért inkább úgy döntött, hogy elhagyja az országot.

Először Ausztriába és Németországba távozott, de szíve a jazz hazájába, Amerikába húzta: 1959-ben költözött oda.

Világhír itthon és külföldön

A tengerentúlon azután fényes karriert futott be: 1964-ben például egészen megdöbbentő módon két magyar gitáros végzett a szakmai népszerűségi lista élén, Szabó Gábor és Zoller Attila.

Zoller Attila a műfaj számtalan legendájával játszott együtt, képességeiről a leghízelgőbb módon beszéltek, ráadásul műfajok sokaságát művelte: hagyományos swinget, bebopot, sőt, brazil zenét is magas művészi színvonalon játszott.

Szabó Gáborral együtt a fúziós etnojazz egyik úttörője volt, már akkor világzenét játszott, amikor ez a kifejezés tulajdonképpen még meg sem született, gyökereire számtalan kompozíciójában utalt a címadással.

A hazai sajtó a kommunizmus éveiben természetesen teljesen elhallgatta a sikereit, még a szakmabelik közül is csak kevesen tudták, mekkora névnek számít "odakint", a rendszerváltás után viszont egyre többször tért haza, bár letelepedni már nem telepedett le itthon. Élete utolsó koncertjét szülővárosában, Visegrádon adtak 1997 végén, a következő év januárjában pedig elhunyt.

Zoller Attila zenéje: