promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarországon is rosszul tudhatják: a Mikulás december 5-én vagy 6-án este jön?

Magyarországon is rosszul tudhatják: a Mikulás december 5-én vagy 6-án este jön?

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Örök kérdés, sok vita is van belőle, hogy Magyarországon december 5-én vagy december 6-án este jön a Mikulás.

Mikulás vagy Télapó? December 5-én vagy december 6-án este érkezik az ajándékokkal? Két olyan kérdés, amire még Magyarországon sem tudhatja mindenki a helyes választ. Sok vita van belőle, hogy hazánkban most tulajdonképpen mikor jön az öreg puttonyos, és rakja tele a gyermekek kitisztított csizmáit.

A Mikulás legendája mindenképpen Szent Miklóshoz, Myra püspökéhez vezethető vissza, aki később a gyermekek és a diákok védőszentje lett. Nem véletlen, hiszen a legenda szerint a 4. században élt szegénységben egy családapa a három leányával. A lányoknak az utcán kellett dolgozniuk, hogy mindig legyen mit enniük. A család szomorú története Szent Miklóshoz is eljutott, aki egyik éjszaka aranyat vitt a házukhoz, hogy kicsit megsegítse őket. A legenda úgy szól, hogy Szent Miklósnak a kéményen keresztül kellett beszórnia a pénzt, mivel az ajtót zárva találta.

Az esetnek hamar híre ment a településen és a környéken, és a püspököt el is nevezték Ajándékozó Apának.

Mivel Szent Miklós éjszaka vitte el a családnak a pénzt, és a gyerekek reggel találták meg, ezért aztán úgy alakult ki a hagyomány, hogy a gyermekek előző este teszik ki az ablakba a csizmájukat, és másnap reggel ajándékokat találnak benne.

De vajon december 5-én vagy 6-án este jön a Mikulás?

Azt mindenki tudja, hogy december 6-a Miklós napja, mivel ezen a napon halt meg a Myra-i püspök, de sokan abban a tévhitben élnek Magyarországon is, hogy december 6-a este, Miklós napján érkezik a Mikulás, és akkor kell kitenni a csizmákat az ablakba. De valójában mindezt december 5-én este kell megtenni, hogy december 6-a reggelre benne legyenek az ajándékok.

Magyarországon a Télapó vagy a Mikulás hozza az ajándékot?

Maga a Mikulás-mítosz Szent Miklóstól ered, míg a Télapó elnevezés csak az 1950-es években kezdett elterjedni - valószínűleg azért, mert az információáramlás miatt ennyire összemosódtak a különböző kultúrák hagyományai. Télapó - vagyis Santa Claus - egyébként nagyon hasonlít a magyar Mikuláshoz, hiszen ugyanúgy fehér szakállas, piros ruhás ajándékozó, de a Télapó nem Magyarországon jár-kel, hanem a nyugati keresztény országokban - különösen Amerikában és Angliában, de ugyanígy Németországban, Észtországban, Lettországban, Hollandiában, és Skandináviában is.

A legfontosabb különbség pedig az, hogy míg a Mikulás december 6-án hozza az ajándékokat a gyermekek csizmáiba, addig a Télapó karácsonykor mászik be a kéményen, hogy a karácsonyfa alá helyezze a csomagokat.

Alább részletesebben is megismerhetitek Szent Miklós, vagyis az igazi Mikulás történetét: