promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Évtizedekig lógott egy festmény a falon, segítséget kértek a beazonosításhoz, most százmilliókért fogják elárverezni a képet

Évtizedekig lógott egy festmény a falon, segítséget kértek a beazonosításhoz, most százmilliókért fogják elárverezni a képet

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Egészen elképesztő magyar kulturális kincs került elő egy ausztráliai házból.

Egy elfeledett Munkácsy-festmény meglepő története: Ausztráliából Budapestre

Az elmúlt napokban filmbe illő jelenetek kavarták fel az egyébként nem túl eseménydús magyar képzőművészeti világot. Hosszú évtizedeken át a világon senki sem tudott arról, hogy létezik az a Munkácsy Mihály-alkotás, amely nemrégiben kalandos úton került elő Ausztráliából.

A festményt, amely Zichy Zsófiát, Zichy Mihály híres festőművész lányát ábrázolja, Budapesten, a Madame Tussaud viaszmúzeumban lett bemutatva a nagyközönségnek, Munkácsy Mihály élethű viaszszobra mellett. 

Egy elrejtett kincs a világ másik felén

A festmény története kalandfilmbe illő. Ausztráliából, Melbourne mellől érkezett egy levél a budapesti központú Virág Judit Galéria művészettörténészeihez, amelyben a tulajdonosok segítséget kértek a festmény beazonosításához.

„Nem voltak biztosak benne, ki lehetett az alkotó, de úgy sejtették, hogy valamilyen magyar vonatkozása lehet”

– mesélte a Blikknek Kelen Anna, a galéria művészettörténésze.

A család már elég régóta birtokolta a festményt, több mint egy évszázada, generációkon keresztül öröklődött a családon belül.. Annyit tudtak róla, hogy egy korábbi felmenőjük Párizsból hozta magával, amikor a 20. század elején nászút járt párjával az akkoriban a képzőművészet fővárosának számító a városban.

Az eredeti tulajdonos minden bizonnyal, hogy Munkácsy Mihály munkáját vásárolta meg, hiszen a magyar festő akkoriban már népszerű és keresett volt Franciaországban, az évek során azonban festmény alkotójának neve feledésbe merült.

A felfedezés és az igazolás folyamata

A beazonosítás természetesen nem csak úgy ránézésre ment, egy ilyen folyamat hosszú és alapos munkát kíván. Először csak fényképek alapján dolgoztak a szakértők, aztán maga a festmény is megérkezett Magyarországra.

A képen jól látható és felismerhető Munkácsy szignója, emellett a művész stílusának jellegzetességei – a színek használata, az ecsetkezelés dinamikája és a kompozíció – is egyértelműen alátámasztották, hogy a festmény valóban a magyar mester egyik alkotása

A beazonosítás során sikerült meghatározni a portrén szereplő modell személyét is: Zichy Zsófia, Zichy Mihály festőművész lánya, aki kép készítése idején 20 éves lehetett. A festmény így nemcsak Munkácsy Mihály, hanem egy másik híres magyar művészcsalád történetéhez is kapcsolódik, ami még különlegesebbé teszi az alkotást és növeli az értékét.

A festmény jövője

Miután a budapesti viaszmúzeumben bemutatták a festményt, a következő állomása a Virág Judit Galériába kerül, ahol  még karácsony előtt (de már Mikulás után), december 15-én árverezik el. Azért aki a fa alá rakná, mélyen a zsebébe kell nyúlnia: a kikiáltási ár 48 millió forint, de a szakértők szerint a festmény várhatóan inkább 100-150 millió forint közötti összegért talál majd gazdára.

A történelem során azonban már előfordult olyan, hogy eredetinek kiáltottak ki egy újonnan felfedezett, ismeretlen festményt, hogy a gigászi összeg kifizetése után derüljön ki, hogy hamisítványról van - minden idők talán legprofibb műkincs hamisítója, a magyar származású Elmyr de Hory (Hofmann Elemér) biztosan tudna mesélni erről egy-két érdekes történetet (Elmyr történetéről még a zseniális rendező Orson Wells is forgatott dokumentumfilmet):

forrás: Blikk