promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hajléktalannak nézték a férfit, majd bemutatkozott: az egész falu meglepődött

Hajléktalannak nézték a férfit, majd bemutatkozott: az egész falu meglepődött

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Élete végéig rejtőzködött, csak kevesen ismerték a titkát. 

Lev Tolsztoj igaz története: Az arisztokrata, aki feladta a luxust az emberségért

Bár nagyon úgy néz ki, de az az alábbi fényképen látható férfi nem egy koldus vagy egy vándor – ő Lev Tolsztoj, az orosz irodalom ikonikus alakja. Bár világszerte ismert íróként és gondolkodóként, kevesen tudják, milyen személyes és szellemi átalakuláson ment keresztül. A fotó mögött egy rendkívüli történet rejtőzik arról, hogy az író hogyan fordította hátat a gazdagságnak és a hírnévnek, és hogyan találta meg önmagát az egyszerűségben és a szolgálatban.

Az életközepi válság és a megvilágosodás kezdete

Lev Tolsztoj fiatal éveiben minden siker és elismerés birtokában volt. Egy régi orosz arisztokrata család sarjaként született, anyagi jólétben élt, és olyan hírnevet szerzett, amely messze túlnőtt Oroszország határain. Ötvenes évei elején azonban mély depresszióba zuhant, amely minden előzmény nélkül telepedett rá. „A pénz nem számít, a hatalom nem számít,” írta. „Láthatunk embereket, akiknek mindkettőből volt bőségesen, és mégis boldogtalanok voltak.” Tolsztoj számára a siker és a vagyon már nem hozott megnyugvást – inkább egyfajta ürességérzést keltettek benne.

Tolsztoj nap mint nap a boldogság és az élet értelme után kutatott, ám minél többet elmélkedett, annál kilátástalanabbnak érezte helyzetét. Egy napon, a moszkvai Afanasevszkij körúton sétálva meglátott egy utcagyereket. Valami megérintette a szívét, és úgy döntött, hogy hazaviszi és gondoskodik róla. E váratlan találkozás valóságos fordulópontot hozott Tolsztoj életében: egyszerre megérezte, hogy a másokért végzett szolgálat az, ami betöltheti az életében tátongó űrt.

A luxustól az egyszerűség felé

Tolsztoj innentől kezdve egy újfajta életet választott. Feladta fényűző arisztokrata ruháit, és egyszerű paraszti öltözéket öltött. Lemondott vagyonának jelentős részéről, amit rászorulóknak adott, és elhatározta, hogy földművesként, saját két kezével fog dolgozni. Eltávolodott az addigi társadalmi közegtől, és maga is az egyszerűség és önfeláldozás példaképévé vált.

Egy idő után barátai és kortársai számára Tolsztoj viselkedése kezdett különösnek tűnni. Az orosz arisztokrácia és a kulturális elit nem értette, miért hagyta ott a kényelmet és a luxust, hogy az élet egyszerű örömeinek éljen. Az író gyakran mondta: „Ne beszélj nekem vallásról, jótékonyságról, szeretetről – inkább mutasd meg a nagylelkűségedet a tetteidben.”

Az erőszakmentesség és a testvériség eszméje

Tolsztoj nem csak saját életében gyakorolta a szeretetet és jótékonyságot, de írásaiban is erőteljesen képviselte az erőszakmentesség és a testvériség eszméit. Ezek az elvei később inspirációt nyújtottak Mahatma Gandhinak is, aki Tolsztoj írásai alapján kezdte el hirdetni az erőszakmentesség politikáját Indiában. Tolsztoj gondolatai sok szempontból megelőzték korát: hitt abban, hogy a világ békéje és az emberek közötti harmónia az igazi boldogság kulcsa.

Egy régi barátja, aki Tolsztojjal ellentétben a luxusban találta meg az élet értelmét, egyszer azt mondta neki: „Miért teszed ezt? Miért foglalkozol ennyit másokkal? Saját magadra kellene gondolnod!” Tolsztoj válasza egyszerű volt, mégis mélyen emberi: „Ha fájdalmat érzel, élsz. Ha mások fájdalmát is érzed, akkor vagy ember.”

A végső évei: A szegények szolgálatában

Élete végéig Tolsztoj folytatta az egyszerű életet, amely tele volt munkával és mások megsegítésével. Gyakran segített a helyi parasztoknak, részt vett a földmunkákban, és gyakran adta szét utolsó fillérjeit is. Képtelen volt nyugodtan ülni, miközben annyi ember éhezett és szenvedett körülötte. Mindent megtett azért, hogy enyhítse a szenvedést, amelyet a társadalmi egyenlőtlenség okozott, és emiatt sokan különcnek vagy őrültnek tartották.

Halála után Oroszország és az irodalom világában Tolsztoj hagyatéka tovább élt, nemcsak írói, hanem emberi nagysága miatt is. Ő volt az, aki a gazdagságot és hírnevet maga mögött hagyta, hogy a világot jobb hellyé tegye, még akkor is, ha ez azt jelentette, hogy saját kényelmét és életét is fel kellett áldoznia.

Tolsztoj öröksége: Több mint író

Tolsztoj élete az irodalom kedvelői és az emberség tisztelői számára egyaránt példakép. Művei nemcsak a szó erejével, hanem a mögöttük rejlő hitelességgel és áldozatkészséggel hatnak. Lev Tolsztoj története máig élő üzenet arról, hogy az igazi boldogság nem a birtoklásban, hanem a másokért végzett szolgálatban rejlik, és emlékeztet minket arra, hogy az emberségünk az, ami igazán emberré tesz minket.