182 éve lefotózták a Holdat, döbbenetes dolgokat vehetünk észre a képen
Olvass tovább...
A Hold felszíne váratlanul villogni kezdett.
Kivételes felfedezést tett egy japán csillagász, aki határozottan jókor volt jó helyen: sikerült felvételt készítenie egy Holdba becsapódó objektumról. Határozottan jól látható a Holdon a felvillanó fény, úgy gondolják, hogy a Geminidák meteorraj egyik aszteroidája lehet felelős a különös égi jelenségért. Évente több meteorzápor halad el a Földünk körül is, melyeket szabad szemmel is megcsodálhatunk.
Olvass tovább...
A meteorraj szülőobjektumát 1983-ban fedezték fel és a 3200 Phaethon nevet kapta. Átmérője 5,5 kilométer és földsúroló aszteroidának is nevezik. Besorolása alapján kisbolygó, mégis üstökösszerűen viselkedik: a Nap fel haladva fényes lesz és csóvát húz maga után, eközben távozik belőle a Geminidák-meteorraj.
Időnként felvetik, hogy ezekben a meteorrajokban előfordulhatnak veszélyes objektumok, ezzel szemben egyszerűen a leggyakrabban elégnek a légkörben. Most azonban nem ez történt: Daichi Fujii csillagász felvételt készített arról, ahogyan néhány aszteroida összeütközik a Hold felszínével. Az Amerikai Meteor Társaság egyik munkatársa, Robert Lunsford elképzelhetőnek tartja, hogy a Geminidák-ból származhatott a becsapódást okozó objektum, ezt pedig főleg a földi meteorraj megfigyelésekre alapozza.
土星食終了後に月面衝突閃光がありました!2024年12月8日19時41分33秒に自宅から620fpsで撮影し、複数台の望遠鏡で捉えました(スロー再生)。月は大気がないため流星は見られずクレーターができる瞬間に光ります。まだデータ整理中ですが、6日17時26分27秒と7日18時3分6秒にも閃光を確認できています。 pic.twitter.com/QPmgJVMgQl
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
Olvass tovább...
Forrás: 24.hu, iflscience