promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rejtélyes fények villantak fel a Hold felszínén, többen felfigyeltek a villogásra, ami a bolygóból áradt

Rejtélyes fények villantak fel a Hold felszínén, többen felfigyeltek a villogásra, ami a bolygóból áradt

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Űrkutatás
Kategória fejléc

A Hold felszíne váratlanul villogni kezdett. 

Kivételes felfedezést tett egy japán csillagász, aki határozottan jókor volt jó helyen: sikerült felvételt készítenie egy Holdba becsapódó objektumról. Határozottan jól látható a Holdon a felvillanó fény, úgy gondolják, hogy a Geminidák meteorraj egyik aszteroidája lehet felelős a különös égi jelenségért.  Évente több meteorzápor halad el a Földünk körül is, melyeket szabad szemmel is megcsodálhatunk.

A csillaghullásoknak és a meteorrajok elhaladásának három fő időszaka van. Az év elején, januárban a Kvadrantidák haladnak el, augusztusban a Perseidák, decemberben pedig a Geminidák. A nevük a formájukra és az elhelyezkedésükre utal: Gemini alakzatban futnak végig az égen, az Ikrek csillagkép irányából.

A meteorraj szülőobjektumát 1983-ban fedezték fel és a 3200 Phaethon nevet kapta. Átmérője 5,5 kilométer és földsúroló aszteroidának is nevezik. Besorolása alapján kisbolygó, mégis üstökösszerűen viselkedik: a Nap fel haladva fényes lesz és csóvát húz maga után, eközben távozik belőle a Geminidák-meteorraj.

A Geminidák meteorrajról néhány érdekes és tudományos tény is elhangzik ebben a videóban:

Időnként felvetik, hogy ezekben a meteorrajokban előfordulhatnak veszélyes objektumok, ezzel szemben egyszerűen a leggyakrabban elégnek a légkörben. Most azonban nem ez történt: Daichi Fujii csillagász felvételt készített arról, ahogyan néhány aszteroida összeütközik a Hold felszínével. Az Amerikai Meteor Társaság egyik munkatársa, Robert Lunsford elképzelhetőnek tartja, hogy a Geminidák-ból származhatott a becsapódást okozó objektum, ezt pedig főleg a földi meteorraj megfigyelésekre alapozza.

A Hold felszínéről készített különleges felvételt ide kattintva tekintheted meg:

Forrás: 24.hu, iflscience