.jpg?crop=1997,823,12,18&width=386)
Átnevezték külföldön a Hunyadi-sorozatot, felháborító címet aggatott rá egy dühös kommentelő
Olvass tovább...
Egy drámai jelenet a Hunyadi sorozatban régi kérdést élesztett újra: ki volt valójában Dugovics Titusz, és létezett-e egyáltalán a nándorfehérvári hős?
A már Netflixen is elérhető Hunyadi sorozat egyik rendíthetetlen jelenete kétségtelenül az a pillanat, amikor egy feltételezhetően magyar vitéz a nándorfehérvári torony fokán megragad egy oszmán katonát – és vele együtt a mélybe veti magát. Hősies tettével megakadályozta, hogy a török zászló kitűzése megtörje a védők ellenállását.
Az önfeláldozó momentum történelmileg is közismert, és minden magyarországi diák tanulta valamilyen formában. Mindez újra gyanút keltett: létezett-e valaha az a vitéz, akit Dugovics Tituszként tart számon a nemzeti emlékezet?
A Hunyadi János vezette nándorfehérvári diadal az egyik legnagyobb katonai győzelem volt, amelyet Magyarország valaha aratott a túlerőben lévő oszmán birodalom ellen. A győzelem megállította az oszmán terjeszkedést, és egyúttal megerősítette a déli határ védelmét, amely az egész keresztény világ biztonságát szolgálta.
A legenda szerint az 1456. július 21-ei nagy roham során egy török harcos felkapaszkodott a vár fokára, hogy kitűzze a félholdas zászlót. Ekkor azonban egy magyar vitéz – Dugovics Titusz – megragadta, és vele együtt a mélybe vetette magát.
A sorozat ezt a jelenetet látványos módon dolgozza fel, érzelmi csúcspontként illesztette be a történetívbe. De vajon a jelenet mögött valóban létező történelmi személy áll?
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy maga a hőstett valóban szerepel néhány történelmi forrásban, ám a Dugovics Titusz név egészen a 19. századig nem jelenik meg. Antonio Bonfini, Mátyás király udvari krónikása például név nélkül említ meg egy önfeláldozó katonát – sőt, hasonló történetet mesél el az 1464-es Jajca ostrománál is, ami szintén aláássa az egyedi, helyhez kötött hőstett hitelességét. A Hunyadi-sorozat ugyan egyértelműen Nándorfehérvárhoz köti az eseményt, de a történelem nem ilyen egyértelmű.
A Dugovics név először 1824-ben jelent meg nyomtatásban, amikor Döbrentei Gábor a Tudományos Gyűjteményben közzétette három, szerinte hiteles történelmi oklevél tartalmát, amelyeket egy Dugovics Imre nevű Vas megyei nemestől kapott.
Az egyik szerint Mátyás király 1459-ben egy bizonyos Titusz fiának jutalmazásul földet adományozott. Csakhogy ezekről a dokumentumokról később kiderült, hogy nagy valószínűséggel hamisítványok.
A Netflixen is elérhető sorozatban megörökített alak tehát jó eséllyel nem létezett. A történészek szerint a bemutatott iratok szövege megegyezik más, valóban hiteles, ám teljesen más személyre vonatkozó okiratokkal. A dokumentumokban szereplő település – Tejfalu – például csak a 18. században került a Dugovics család birtokába, semmi köze nem volt a 15. századi történésekhez.
A másik két irat, amelyek a hős nemesi származását próbálják bizonyítani, szintén ellentmondanak a fennmaradt történelmi adatoknak. A Dugovics család csak a 17. században kapott nemesi rangot – és akkor még szó sem volt nándorfehérvári ősökről.
Olvass tovább...
A válasz egyszerű: mert Dugovics Titusz nemcsak egy ember volt, hanem egy eszmény. A sorozat alkotói egy olyan karaktert jelenítettek meg, aki az összes névtelen hőst jelképezi, akik a vár falain küzdöttek az életük árán is.
A mélybe rántott ellenség története nem feltétlenül egyetlen hús-vér hőshöz köthető – sokkal inkább egy egész sereg bátorságát, önfeláldozását sűríti magába. Épp ezért nem csupán egy történelmi részlet a Hunyadi-sorozatban, hanem egy olyan jelenet, amely kollektív emlékezetünk egyik legmélyebb rétegét szólítja meg – ott, ahol a történelem és a nemzeti öntudat találkozik.
A Hunyadi János köré épített sorozat célja nem kizárólag a krónikák pontos visszaadása, hanem az is, hogy felidézze azt a korszakot, amikor Magyarország valóban a keresztény világ védőbástyája volt.
A Dugovics név tehát lehet, hogy kitaláció, de az eszme, amit képvisel – a végsőkig tartó önfeláldozás –, nagyon is valóságos. A mai néző számára pedig ez az, ami igazán számít.
A hősies jelenet, amelyben a vitéz magával rántja az oszmán katonát a mélybe, a Hunyadi utolsó epizódjában a 40:53 és 43:20 közötti perceknél látható.
Az alábbi videóban a Hunyadi sorozat előzetese tekinthető meg: