promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
5000 éves kínai sír rejtette a rendkívüli élőlény csontjait, világszenzáció a felfedezés

5000 éves kínai sír rejtette a rendkívüli élőlény csontjait, világszenzáció a felfedezés

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A kutatók szerint a felfedezés átírja a térség történelmét.

Furcsa állati testrészek egy ősi sírban

Közép-Kínában, Henan tartomány szívében, régészek egy egészen különleges sírra bukkantak, amely gyökeresen átírhatja a térség őstörténetét. A Wangzhuang lelőhelyen feltárt M27-es sír mérete, szerkezete és a benne talált közel 350 lelet alapján a kutatók arra következtetnek, hogy itt nem egy egyszerű közösség vezetője, hanem egy egész ősi királyság uralkodója nyugodott.

A sírhoz tartozó kettős koporsó alapterülete meghaladja a 17 négyzetmétert, amiből több mint 200 jádédísz, csontszerszám, állati maradvány és száz kerámiadarab került elő. A legkülönösebb leletek közé a több tucat disznóállkapocs tartozik, amely a neolitikus Dawenkou-kultúrában a gazdagság jelképe volt.

Az ősi Kína világa

Az M27-es sírban talált tárgyak nem csupán a helyi kultúra gazdagságát mutatják, hanem messzebbre mutatnak: a leletek az ősi Kína keleti, középső és a Jangce folyó menti régióiból származnak, utalva arra, hogy már i.e. 4000 körül élénk kulturális kapcsolatok szőtték át a vidéket.

A temetkezés során elhelyezett víziszavas-fogak és kis szájú edények például helyi szertartásokra utalnak, míg más tárgyak a korai civilizációk közötti kölcsönhatásokat dokumentálják.

Az ásatás vezetői szerint ez a lelőhely bizonyítékul szolgál arra, hogy a kínai civilizáció sokfélesége már jóval az első dinasztiák előtt kialakult, és a Dawenkou-kultúra komoly szerepet játszott a rituális hagyományok kialakításában.

Rongálások nyomai

A lenyűgöző leletek mellett a sír rejt még egy sötét történetet is: úgy tűnik, hogy a M27-es sír nem sokkal az elkészülte után szándékos rongálás áldozata lett. A holttest nagy része hiányzik (csupán lábujjcsontokat találtak) és számos ceremoniális tárgyat tudatosan összetörtek.

Egyes kutatók szerint ez az ősi hatalmi harc nyoma lehet, egy rivális csoport bosszúja vagy figyelmeztetése. Összesen 45 sírt tártak fel a térségben, amelyek alapján világosan kirajzolódik a korabeli társadalmi rétegződés: a sírok mérete és gazdagsága egyértelmű hierarchiára utal, amely már ebben az ősi időszakban is meghatározta az emberek életét

Videó a neolitikus Dawenkou-kultúráról:

forrás: PopularMechanics