promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tutanhamon férfiassága zavarba hozta a tudósokat, ilyet még nem láttak koporsóban

Tutanhamon férfiassága zavarba hozta a tudósokat, ilyet még nem láttak koporsóban

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egy apró részlet elég volt, hogy a világ újra felkapja a fejét Tutanhamon múmiájára – a tudósok sem hitték el, amit a koporsóban láttak.

Több ezer éve fekszik a Királyok Völgyében, de még mindig képes zavarba hozni a világot. Tutanhamon, az ifjú fáraó, akit csupán kamaszként temettek el, újra a figyelem középpontjába került – méghozzá egy egészen meglepő részlet miatt. Olyan temetkezési megoldást választottak a testén, amilyet eddig egyetlen más egyiptomi múmiánál sem dokumentáltak.

Nem hiba – szándékos vallási üzenet

A feltárások során megdöbbentő dologra bukkantak: a fáraó testét különös módon konzerválták, ami komoly fejtörést okozott a kutatóknak. A múmiát egy sűrű, fekete, gyantás anyaggal borították be, amely annyira erős hőt termelt, hogy a test szó szerint megpörkölődött. Ráadásul a testtartása is minden eddigitől eltérő volt.

Salima Ikram, az Amerikai Egyetem neves egyiptológusa szerint ez nem véletlen. Az eljárás része lehetett egy szimbolikus rituálénak, amellyel Tutanhamont az alvilág istenéhez, Oziriszhez akarták hasonlatossá tenni. A fekete szín, a szokatlan testhelyzet, és az egyéb eljárások egyértelműen az isteni újjászületés szimbólumai voltak.

Vallási háború nyomai egy tinédzser testén?

Tutanhamon apja, Ehnaton fáraó híres volt vallási forradalmáról – ő volt az, aki megpróbálta Egyiptom sokistenhitét egyetlen istenség, az Aton napkorong köré rendezni. Az ifjú fáraó uralkodása viszont a hagyományos istenvilág visszaállítását jelentette. Lehetséges, hogy a temetés szimbolikájával akarták végleg lezárni a korábbi rendszer elleni lázadást?

Az egyiptológus szerint a fáraó testének megformálása, hiányzó szervei és megváltozott színe mind-mind az Ozirisz-mítosz részei. Sőt, még a szívét sem helyezték vissza a testbe – amit az egyiptomi hitvilág szerint a túlvilági ítélethez elengedhetetlen lett volna.

A fáraó férfiassága – rejtély, amely zavarba hozta a tudósokat

A fáraó múmiájának egyik legmegdöbbentőbb sajátossága a férfiasság különleges állapota volt a bebalzsamozás során. Tutanhamon férfiasságát merev állapotban mumifikálták, és így helyezték el a sírban.

Az ókori Egyiptomban a testi regeneráció és a halál utáni újjászületés egyértelműen összekapcsolódott a teremtőerővel. Az ilyen jelképes ábrázolások a „gabona-múmiák” esetében is megfigyelhetők voltak, ahol a termékenységet és megújulást jelképező istenek tiszteletére készítettek szertartásos testeket.

Tutanhamon férfiasságának ilyen módon történő konzerválása egyedülálló az egyiptomi temetkezési gyakorlatok történetében. Salima Ikram professzor elmondása szerint eddig nem találtak másik olyan múmiát, amelynél hasonló temetkezési eljárást alkalmaztak volna.

A kutatók szerint ez is része lehetett annak az üzenetnek, amellyel a papok a fáraót Ozirisszé „alakították” – egy olyan uralkodóvá, akit isteni lényként kell tisztelni a túlvilágon is.

Az utókor reakciója

A különös helyzetet ráadásul az idő sem kímélte: a megtalálás után nem sokkal ez a testrész leszakadt, amit egyes szenzációhajhász hírek eltulajdonításként tálaltak – tévesen.

Több volt, mint fiú – egy politikai szimbólummá vált

Tutanhamont gyakran emlegetik mint „fiúkirályt” – fiatalon került trónra, fiatalon halt meg. De halála után többet jelentett, mint egy fáraó. Temetkezése egy szimbolikus válasz volt azokra a vallási viharokra, amelyeket apja kavart. Teste így vált a helyreállított istenrend képviselőjévé, aki az istenek világába is visszatért.

Az alábbi videóban Tutanhamon múmiájáról és szarkofágjáról derülnek ki további információk: