promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rémhajó tartja rettegésben Angliát, ha felrobban, akkor egy másodperc alatt elpusztíthatja Londont

Rémhajó tartja rettegésben Angliát, ha felrobban, akkor egy másodperc alatt elpusztíthatja Londont

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Bármikor bekövetkezhet a katasztrófa.

A háború öröksége a tenger fenekén

1944 augusztusában a brit partok közelében, a Sheerness városától mindössze 2,4 kilométerre fekvő Nore nevű homokpadon zátonyra futott az SS Richard Montgomery nevű amerikai teherhajó.

A második világháború idején épült Liberty-hajó több mint 6000 tonna lőszert szállított, amikor a rossz időjárás miatt elsüllyedt. A mentési munkálatok során sikerült a hátsó rakteret kiüríteni, de az orr rész elárasztása miatt a hajó kettétört, majd a fedélzetén maradt mintegy 1400 tonna (!) robbanóanyaggal együtt a tenger fenekén maradt.

A hajó tulajdonképpen ma is látható: a hajóroncs három rozsdásodó árboca még mindig kiemelkedik a vízből, meglehetősen nyugtalanító módon emlékeztetve a közelben lakókat a veszélyre.

A város mindennapjai

Sheerness lakói számára a SS Richard Montgomery nem csupán egy történelmi emlék, hanem mindennapos stresszforrás is. A hajóroncs körül 800 méteres tiltott zónát alakítottak ki, amelyet a kikötői hatóság folyamatosan megfigyel radarokkal és vizuálisan is.

Hiába azonban az ellenőrzés, az elmúlt évtizedekben több mint húsz alkalommal történt olyan eset, amikor hajók túl közel kerültek a veszélyes területhez. A legaggasztóbb eset 1980 májusában történt, amikor egy dán üzemanyagszállító hajó rossz időjárási körülmények között majdnem nekiütközött a roncsnak.

A helyiek félelmeit ráadásul tovább fokozza, hogy a hajótest állapota folyamatosan romlik, egy esetleges összeomlás pedig láncreakciót indíthat el a fedélzeten maradt robbanóanyagok között.

Mi történhet, ha bekövetkezik a katasztrófa?

A szakértők véleménye megoszlik a lehetséges következményekről. Egyes becslések szerint, ha a teljes rakomány felrobbanna, a robbanás ereje akár 3000 méter magas víz- és törmelékoszlopot is létrehozhatna, valamint egy 5 méter magas szökőárat indíthatna el, amely elérheti London központját is.

Más véleményen van például Dave Welch, a Ramora UK robbanóanyag-szakértője. Szerinte a víz csillapító hatása miatt egyetlen robbanás valószínűleg nem idézne elő teljes láncreakciót, ugyanakkor a hajótest fokozatos romlása növeli annak esélyét, hogy egy kisebb detonáció is elegendő legyen a teljes rakomány felrobbantásához.

A brit kormány rendszeresen ellenőrzi a roncs állapotát, de a mentesítés költségei és a művelet kockázatai miatt eddig nem történt érdemi előrelépés, a helyiek és a szakértők viszont egyetértenek abban, hogy a probléma megoldását nem lehet tovább halogatni, mivel az idő múlásával a helyzet csak súlyosbodik.

Videó a hajóroncsról:

forrás: BBC