promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kolosszális piramist találtak egy katolikus templom alatt, a látvány megrendítő

Kolosszális piramist találtak egy katolikus templom alatt, a látvány megrendítő

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ez a világ legnagyobb piramisa, döbbenetes a mérete, meg is lehet látogatni ma is.

A domb, ami nem az, aminek látszik

A Kárpát-medencéblől nézve távoli és egozitkus Mexikó középső részén, Puebla államban egy egészen szerénynek tűnő város város, Cholula rejti a világ egyik legmegdöbbentőbb régészeti titkát.

A város szélén, egy látszólag természetes domb tetején áll a Nuestra Señora de los Remedios (magyarul a Segítő Szűz Mária temploma), amelyet a spanyol hódítók emeltek a 16. század végén.

Később aztán igen meglepő dolog történt: kiderült, hogy amire a konkvisztádorok építkeztek, az nem egy domb - amit a spanyolok "hegynek" hittek, az valójában a világ legnagyobb térfogatú piramisa.

Az igen kacifántosan hangzó Tlachihualtepetl néven is ismert építményt rétegekben, több mint ezer év alatt emelték az ősi amerikai (pre-kolumbián) kultúrák. Mérete eg-szen megdöbbentő: alapja 450 méter hosszú, magassága 54 méter - vagyis négyszer akkorára becsülik térfogatban, mint a gízai Nagy Piramist.

Föld alatti város egy templom alatt

A piramis felfedezése sokáig váratott magára, fokozatosan bontakozott ki a 20. század elején, amikor régészek 1931-ben megkezdték a feltárásokat. Amit találtak, az nem túlzás, hogy minden elképzelést felülírt: nyolc kilométernyi alagútrendszer vezet a piramis gyomrába, ahol hét egymásra épült piramisréteg várta, hogy újra napvilágra kerüljön.

A legmegdöbbentőbb leletek egyike az ún. "Ivók freskója" („Mural de los Bebedores”) - egy 57 méter hosszú falfestmény, amelyen több mint száz alak látható egy különös szertartáson, ahol az ősi pulque (enyhén alkoholos ital, amelyet agávé erjesztett nedvéből készítenek) nevű ital istene előtt tisztelegnek.

A piramis belsejéből előkerült oltárok, kerámiák, csontmaradványok és építészeti elemek egy elveszett világ hangját hozzák vissza, amelynek építői évszázadokon át dolgoztak egy olyan struktúrán, amit végül elnyelt a föld és a történelem.

Történelmi épületek egymásra építve

A templom ma is áll, meglehetősen lenyűgöző látványt nyújt, ahogy a hangulata is páratlan: a piramis tetején, büszkén és békésen hirdeti Jézus Krisztust, miközben alatta ősi istenek, titkok és történetek porladnak. Az egész kép nagyon szimbolikus: egy keresztény templom, amely szó szerint egy pogány világra épült rá.

A Cholula-piramis és a rajta ülő Segítő Szűz temploma ma egyszerre zarándokhely és régészeti csoda. A turisták nemcsak a kilátásért másznak fel, hanem azért is, hogy érezzék ezt a különös feszültséget múlt és jelen között. Kevés helyen érezni ennyire kézzelfoghatóan, hogy a történelem nem csak időben van mögöttünk  - hanem egyszerre földrajzilag alattunk is.

Cholula, a világ legnagyobb piramisa: