
Kínában talált 1500 éves irat valami egészen elképesztőt állít Magyarországról, tényleg igazak a legendák
Olvass tovább...
Egy turista a Kínai Nagy Fal egy elzárt, tiltott részére merészkedett – ami ott várta, az mindent felülírt, amit eddig gondoltunk.
A Kínai Nagy Fal szinte mindenki álma, aki valaha is Kínába látogat. A legtöbb turista a gondosan restaurált, kényelmesen megközelíthető szakaszokat keresi fel, mint a Badaling vagy a Mutianyu. Ezeken a helyeken képeslapra illő fotók készülnek, lift visz a kilátóhoz, kézműves bazárokban lehet szuvenírt venni, sőt néha még kávézó is akad. De van a Nagy Falnak egy sötétebb, elfeledett arca is. A Jiankou szakasz, amely nemcsak tiltott, de kifejezetten veszélyes is.
Mindössze 100 kilométerre Pekingtől, a Jiankou falszakasz élesen elüt a felújított testvéreitől. Itt nincs belépőjegy, nincs felvonó, nincsenek korlátok. Aki ide szeretne feljutni, annak 45 perces hegyi túrát kell teljesítenie, gyakran sűrű erdőben vagy meredek, sziklás ösvényeken.
A fal ezen szakaszát a 16. században építették, és évszázadokon át érintetlenül maradt. A természet visszahódított minden négyzetmétert: bokrok nőttek a falrésekből, fák törték át a kőtéglákat, és egyes szakaszokon már csupán annyi hely maradt, hogy egyetlen ember át tudjon kísérteni rajta.
A turisták egy része, figyelmen kívül hagyva a figyelmeztető táblákat, mégis felkerekedik, hogy megtapasztalja a "vad falat". Egyikük, aki nemrég járta meg a Jiankou szakaszt, életre szóló élménnyel tért vissza – de nem a szépsége miatt. Egy szakasz annyira meredek volt, hogy csak "rákjárással" tudott továbbhaladni, nehogy megcsúszva a szakadékba zuhanjon. Másutt a fal egyszerűen véget ért: egy meredek lejtő vette át a helyét, amelyet csak hegymászó felszereléssel lehetett volna leküzdeni.
Olvass tovább...
Nem véletlenül emlegetik a helyi vezetők, hogy évente egy-két haláleset is történik: zuhanás, villámcsapás, kimerültség. A fal romos állapota ellenére sem történt sokáig beavatkozás, mígnem 2015-ben megkezdődött a restaurálás.
A felújítás egyik fő szempontja az volt, hogy a fal eredeti arculatát megőrizzék. Sem modern beton, sem műanyag nem került beépítésre. A helyreállításhoz üzemképtelen helyszín miatt öszvérek hordozták fel a hétköznapokon a zsákokat, munkások kevertek meszes habarcsot és kézzel illesztették be a téglákat.
Modern drónfelvételek és 3D térképezés segített abban, hogy pontosan dokumentálják a fal állapotát, és hogy hol kell beavatkozni, anélkül hogy feleslegesen átalakítanák az eredeti struktúrát.
A restaurátorok szerint a Jiankou falszakasz a világ egyik legnagyobb szabadtéri múzeuma. A "vad fal" kifejezés egy angol kutatótól, William Lindesay-től származik, aki évtizedek óta követi a Nagy Fal sorsát.
Azt mondja: a kihívás nemcsak fizikai, hanem morális is. Meg kell találni az egyensúlyi pontot a látogathatóság és az eredetiség megőrzése között.
Aki a Jiankou szakaszra merészkedik időutazást vállal a hegyi túra mellett. Lépteit mohos kőkockák vezetik, amelyek alatt sárkányokról, háborúról és császárok parancsairól suttognak a falak.
A turistát, aki nemrég járta meg ezt a tiltott utat a történelem nyers valósága is megrázta. "Mintha a fal még élne, és minden egyes repedésében ott lenne egy történet."
A Kínai Nagy Fal Jiankou szakasza ma még nem szerepel a turistakalauzok első oldalain. De lehet, hogy pont ezért érdemes rá figyelni.
Az alábbiakban néhány felvétel látható a Nagy Fal említett szakaszáról:
Olvass tovább...