promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Iszonyatos múmiákat találtak a piramisok mellett, az egyik idegen kinézete sokkolta a régészeket

Iszonyatos múmiákat találtak a piramisok mellett, az egyik idegen kinézete sokkolta a régészeket

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Különös alakú testekre bukkantak a piramisok mellett – az egyik múmia látványa még a legtapasztaltabb régészeket is megrendítette. A hely titkai ma is kérdéseket vetnek fel.​

Ősi temetkezések egy perui domb mélyén

Peru partvidékén, nem messze Barranca városától, a tengert és az Andok vonulatait egyaránt szemlélő lankák alatt megbújt valami, ami a történelem, a hit és az emberi képzelet határait feszegeti.

A föld alól előkerült sírhelyek nem egyszerű temetkezési helyszínek voltak, hanem nyugtalanító emlékek egy letűnt vallás rejtett világából – ahol a túlvilági életre való készülés komplex rítus volt.

Festett testek és különös minták a szövetek alatt

A kutatás során feltárt temetkezésekben talált testeket bebugyolálták, de élénk színekkel és geometrikus elrendezésű, stilizált állatalakzatokkal festették is. A régészek elmondása szerint a holttesteket különleges textilekbe tekerték, amelyeket szinte bizarrnak mondható, torzított formájú, mitikus vagy fantáziadús állatszerű figurákkal díszítettek – olyan lényekkel, amelyeknek jelentését a mai napig homály fedi.

Ezek a temetkezési kötegek, az úgynevezett fardos funerarios, évszázadokon, esetenként évezredeken keresztül őrizték a halottak emlékét és státuszát. A felfedezés azonnal szenzációt keltett a régészet világában.

A Wari kultúra nyomai még ma is láthatók

A lengyel Jagelló Egyetem és a perui Szent Márk Egyetem szakértői a „Los valles de Barranca” nevű projekt keretében négy földhalmot tártak fel, ahol 772 és 989 között élt emberek nyomaira bukkantak.

A leletek a Wari kultúrából származnak – ennek a letűnt civilizációnak a nyomai ma is láthatók a Castillo de Huarmey területén, amely Peru északi partvidékén, a Huarmey város közelében található, mintegy 280 kilométerre Limától.

Több ezer éves piramisokat találtak

A sírok mellett feltárt piramisszerű emelkedőket vörös agyagtéglákból és kőlapokból emelték – az építőanyagok és a technika pedig egy jóval korábbi korszakra utal.

A piramis alatt fekvő templomkomplexumot a kutatók i.e. 2500 és 2200 közé datálják, vagyis több mint négyezer éves múltra tekint vissza – és ez még csak a kezdet: két szerkezet feltárása ugyanis még hátravan, így könnyen elképzelhető, hogy a helyszín még ennél is régebbi titkokat rejteget.

Egy múmia, ami még a tapasztalt régészeket is meglepte

A legnagyobb megdöbbenést azonban egy látványilag különösen szokatlan, nem emberinek tűnő múmia okozta. Egy fiatal fiú földi maradványait tárták fel, akinek koponyája szándékosan volt eldeformálva – a csontja már gyerekkorától kötésekkel formált, hosszúkás alakot vett fel.

A fejtorzítás a Wari kultúrában gyakori volt, gyakran társadalmi rangot vagy közösségi hovatartozást jelzett. A testet több méter hosszú, egyedi mintázatú szövettel borították be, amelyen soha korábban nem látott állatalakok szerepeltek –a motívumok sehol máshol nem fordultak elő az Andok régiójában.

Miért temetkeztek épp ide?

A régészek úgy vélik, hogy ezek a helyek nem véletlenül váltak a halottak nyughelyévé. A vallásos hitvilág szerint az ősi templomok, ahol az ősök testei nyugodtak, különleges szellemi erővel bírtak, és az utódok úgy hitték, hogy ezek a helyszínek kapcsolatot teremtenek az élők és a túlvilág között. 

A perui civilizációk számára a halál nem lezárás volt, hanem átlépés egy másik síkra. A piramis lábánál nyugvó múmia, a különös fejformája és a különleges textilbe rejtett alakok a halott személyéről mesélnek, valamint arról is, hogyan gondolkodtak a világról, az életről, a túlvilágról.

„Idegennek” tűnt, mégis ember volt

Bár a múmia külleme egyesek szerint már-már „földönkívüli” hatást keltett, valójában egy letűnt civilizáció földi hagyatékát őrizte – egy olyan kultúrát, amelynek szokásai, rituáléi és temetkezési hagyományai ma is rengeteget mesélnek Peru múltjáról, hitrendszeréről és társadalmi szerkezetéről.

Egy olyan világé, ahol a vallás, a hatalom és a mindennapi élet kéz a kézben jártak – és ahol egy szokatlan temetés évszázadokkal később is képes felkavarni bennünket.

Az ásatások tovább folytatódnak. A vörös hegy mélye még őriz titkokat. És ki tudja, milyen új történeteket hoz felszínre a következő réteg por és idő?

Az alábbi videóban ugyan nem a perui piramisok mellett talált múmiákat vették lencsevégre, de egy hasonló korú és állapotú, szintén funerális csomagolásban eltemetett múmia látható – a test mellett kerámiák, kötélmaradványok, bőrfoszlányok és haj is fennmaradt: