promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mátyás király aljasságát hirdeti egy óriási német felirat Bécs elővárosában

Mátyás király aljasságát hirdeti egy óriási német felirat Bécs elővárosában

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Nem mindenhol írnak olyan elragadtatással Mátyásról, mint itthon. 

Mátyás király, a magyar történelem egyik legnagyobb alakja

Mátyás király neve a közvéleményben egyet jelent a magyar történelem aranykorával: az igazságos uralkodóként ismert királyt sokan a legnagyobb magyar uralkodónak tartják. Ez a megítélése egyáltalán nem véletlen: Hunyadi Mátyás erős központosított hatalmat hozott létre, megreformálta az adórendszert, fejlesztette a hadsereget és támogatta a tudományokat. Uralkodása alatt a reneszánsz kultúra is elérte Magyarországot, udvara pedig korának egyik legfényesebb szellemi központjává vált.

Hatalma csúcsán nemcsak Magyarország, hanem a mai Csehország és Ausztria jelentős része is az uralma alatt állt, ami példátlan teljesítmény volt a középkori magyar történelemben.

Nem mindenkinek hős

Bármilyen nehéz is Magyarországról elképzelni, de Mátyás megítélése korántsem egységes - a magyar határokon túl azért előfordulnak eltérő vélemények is.

 Az osztrák város, Bécsújhely (németül Wiener Neustadt) főterén például egy emléktábla nem hősként említi őt, hanem ellenségként. A felirat szerint 1486–87-ben Mátyás hadai elfoglalták III. Frigyes császár székhelyét és környékét, de a várost nem tudták bevenni fegyverrel - annak megerősítettsége és a védők bátorsága miatt.

A sikertelen katonai ostrom miatt Mátyás kénytelen volt más eszközökhöz folyamodni: csapataival körbezárták a várost, megakadályozták az utánpótlás bejutását, ez pedig végül megadásra kényszerítette a lakosságot, 1487-re a város kénytelen volt megnyitni kapuit. Ez a történet a legyőzött fél szemszögéből nem a dicsőséges hódításról szól, hanem a civil lakosság szenvedéséről, és arról, hogy az „igazságos” király sem riadt vissza a könyörtelen taktikától sem, ha az kellett a győzelemhez.

A tanulság

A történelmet mindig a győztesek írják - jól példázza ez az eset is. A történelemben nincs egyetemes hős: ami az egyik népnek diadal, az a másiknak tragédia.

Mátyás király kétségtelenül nagy formátumú államférfi volt, de mint minden hatalmas vezető, ő is használt olyan módszereket, amelyeket a legyőzött fél szemszögéből értelmezve joggal nevezhetünk könyörtelennek.

A bécsújhelyi tábla emlékeztet arra, hogy a történelem több nézőpontból is értelmezhető - a hősök mítosza mögött pedig mindig ott húzódik a rideg valóság.

Ebből a videóból nagyjából minden a hivatalos történelemtudomány által elismert tény megismerhető Mátyás királyról: