promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Pusztító magyar szuperfegyvert őriz a brit király, igazi világszenzáció, hogy fennmaradt

Pusztító magyar szuperfegyvert őriz a brit király, igazi világszenzáció, hogy fennmaradt

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Nem volt ennél erősebb abban az időben, nem véletlenül rettegtek tőle.

A mai modern fegyverek mindegyike elképesztő pusztításra képes, és teljességgel átalakították a hadviselést, évszázadokkal ezelőtt azonban még ritkaságnak számított, ha a katonák „tűzerővel” találkoztak a kardok és nyilak világában.

Az első ágyúk az 1300-as években jelentek meg, az évszázad közepén pedig már a magyarok is használták. A következő évszázadban a technológia tovább fejlődött, egyre nagyobb, pontosabb, távolabbról is hatékony ágyúk készültek.

Az oszmánoké lett a megaágyú

Egy erdélyi mester az 1450-es években aztán minden addiginál erőteljesebb ágyút fejlesztett, a csak Orbánként emlegetett ágyúöntő a bizánciaknak akarta felajánlani a technológiát, de nem sikerült megegyezniük. Ezért aztán az oszmánok oldalára állt, akik alaposan rálicitáltak a bizánciakra, ennek pedig meg is lett az eredménye, II. Mehmed büszkélkedhetett el a hatalmas fegyver birtoklásával, amit 60 ökörrel lehetett csak elvontatni a csatatérre.

A próbalövés során állítólag több mint egy kilométerre vitt el Orbán mester ágyúja, ami két méter mélyen fúródott a földbe. 

Konstantinápoly ostrománál pedig már biztosan ott volt az egyik általa épített óriáságyú, amely a Bazilika nevet viselte, és 700 kilogrammos lövedékekkel ostromolta a várost. Végül azonban felrobbant, és egyes elbeszélések szerint Orbán is ekkor lelte halálát – mások szerint viszont török nevet vett fel, és ezért nem lehetett a későbbiekben hallani felőle. A bevehetetlennek hitt város azonban elesett, amit leginkább az ágyúk számlájára írtak.

Orbán ágyújának darabjai megmaradtak

Az elpusztult ágyú maradványaiból végül egy még nagyobbat építettek, amely a Dardanellák nevet kapta, és amit az Isztambulnak átkeresztelt városban őriztek egészen a 19. századig, amikor Abdul-Aziz oszmán szultán Viktória brit királynőnek adományozta, és Angliába került.

A hatalmas ágyú azóta a Londoni Tower gyűjteményének egyik rendkívüli darabja, és az alábbi videó is bizonyítja, milyen hatalmas fegyverről van szó: