promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Átírták Mátyás király nevét Romániában a leghíresebb szobron, rendkívüli, amit rejt az alkotás a király szülőhelyén

Átírták Mátyás király nevét Romániában a leghíresebb szobron, rendkívüli, amit rejt az alkotás a király szülőhelyén

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ez a szobor Erdélyben, és a király ábrázolása az, ami azonnal eszükbe juthat Mátyás királyról.​

Az elmúlt hetekben igazi Hunyadi-láz söpört végig az országon, rengetegen beszélnek a tízrészes sorozatról, amely közben felkerült a Netflix kínálatára is, és óriási nézettséget produkál. A szériában feltűnik Hunyadi Mátyás is, a legifjabb Hunyadi, aki végül király lesz majd. Bán Mór történelmi regényei is az ő történetével folytatódhatnak majd.

A széria kapcsán is rengeteget lehetett olvasni a romániai fogadtatásról. Több dolgot is kifogásoltak a román történészek, többek között azt is, hogy Hunyadi János miért nem románul beszél a sorozatban. Természetesen magyar részről azonnal érkezett erre a felvetésre válasz. Korábban Matei Blănaru, a Bukaresti Tudományegyetem doktorandusza is arról írt, hogy Hunyadi János anyanyelve román lehetett. A magyar történészek pedig arról írnak, hogy erre nincs bizonyíték.

Köő Artúr, a Nemzeti közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Kar tanársegédje, a Magyarságkutató Intézet tudományos munkatársa arról beszélt, hogy történelmi tények bizonyítják, hogy Hunyadi János magyarul és latinul beszélt.

Kolozsváron található a Mátyás királyról készült leghíresebb szobor, amelyet végül 1902-ben avattak fel. Fadrusz János leghíresebb alkotása, amely komoly elismeréseket zsebelt be külföldön is, többek között Párizsban is, az 1900-as párizsi világkiállításon aranyérmet szerzett az alkotó ezzel a művével.

Az alkotás is a történelem során a román-magyar vita kereszttüzébe került, és bizony meg is változtatták azt.

Kolozsvár azért is fontos és szimbolikus helyszín a Hunyadi-család életében, mivel Mátyás király itt született, pontosan tudjuk is azt, hogy melyik házban. Ebben az épületben ma egy felsőoktatási intézmény működik, de több emléktábla is jelzi, hogy fontos helyszínen járnak itt a turisták és a városlakók.

Az épületen magyarul, románul ás angolul is fel van tüntetve az, hogy itt született Mátyás király. A román és angol nyelvű szöveg Mátyás román származására utal. A trianoni békeszerződést követően a Romániához csatolt Kolozsváron a szobor bizony komolya szimbolikus harcok kereszttüzébe került. Mátyás király címere is lekerült róla, majd többször próbálták is eltávolítani a szobrot a helyéről.

Később feliratokkal próbálták újraértelmezni a szobrot, olyan írás is felkerült rá, amelyben Mátyás vesztes moldvai hadjáratára utaltak elsősorban. Végül a második világháború után a Mátyás király feliratot is cserélték, helyette pedig az etnikailag semleges, latin nyelvű, Mathias rex felirat került fel rá.

A szobor körül később is több vita volt, de egyre több hang beszélt már arról, hogy Mátyás király igazi "nemzetközi" uralkodó volt.

2018. márciusában Ioan-Aurel Pop történész a Román Akadémia tagja, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora úgy fogalmazott:

"Egyformán jelkép a magyarok és a románok számára, és az lenne a természetes, ha nem megosztana, hanem egyesítene minket. Ez pedig a tőle vagy a korából megmaradt örökség hatékony hasznosításával kezdődhetne"

Érdekesség az is, hogy 2011-ben a restaurálás után egy több kilogrammos időkapszula is belekerült a szoborba, ebben levelek, versek voltak, illetve többek között Xantus Gábor egyik filmtekercse is belekerült.

Még több érdekesség érdekel Mátyás királyról?

(Forrás: Erdély.ma, Wikipedia)