promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Világszenzáció, amit a föld alatt találtak Ázsiában, az felforgatja a tudományos világot

Világszenzáció, amit a föld alatt találtak Ázsiában, az felforgatja a tudományos világot

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A város ősi lakói igen találékonyak voltak.

Szenzációs felfedezés Iránban

Az iráni Yazd tartományban található ősi Abarkuh városából nemrégiben egy egészen lenyűgöző felfedezésről számoltak be a régészek: öt történelmi ház alatt egy figyelemre méltó föld alatti várost tártak fel.

A város bár Európában nem túl ismert, történelmi és kulturális szempontból kiemelkedő jelentőséggel bír. Egyfajta ókori "arany háromszög" részét képezi, amelyet Shiraz, Yazd és Iszfahán városai alkottak, ez a a stratégiai elhelyezkedés pedig évszázadokon keresztül fontos településsé tette, és meghatározó szerepet játszott a régió történelmében.

A kutatások során kiderült, hogy ezek az alagutak és kamrák minden bizonnyal az egykori lakosok mindennapi életének a részei voltak, biztonságos menedékként szolgáltak és a vízszállításban is nagy szerepük volt.

Ősi mérnöki csodák: vízvezetékek és alagutak

A feltárások során egy gyönyörűen megmunkált kőből készült vízvezetéket találtak, amely a város vízellátásában játszhatott kulcsszerepet. A város kormányzója hangsúlyozta, hogy az építéshez használt kövek hasonlítanak a régióban található úgynevezett Kádzsár-korabeli épületek anyagához, ami arra utal, hogy ezek a szerkezetek több évszázados múltra tekintenek vissza.

Az ősi lakosok lépcsőket építettek a házakban ezeknek az alagutaknak az útvonalai mentén, hogy megkönnyítsék a hozzáférést a vízszállító útvonalakhoz, lehetővé téve számukra a víz áramlásának szabályozását, miközben a hagyományos föld alatti vízrendszereket is használták.

A kutatók szerint ezek az alagutak nemcsak a vízszállítást és a hűvös menedéket biztosították a perzselően forró nyári hónapokban, hanem minden bizonnyal menedékként is szolgáltak háborúk vagy idegen inváziók idején. A vizsgálatok szerint Abarkuh történelmi területének mintegy 60 hektárját ezek a csatornák teszik ki.

A régészek eltökéltek abban, hogy további vizsgálatokat folytassanak, és még több dolgot megtudjanak ezekről a lenyűgöző föld alatti struktúrákról. Közleményük végén hangsúlyozták, hogy a most felfedezett föld alatti város rendkívül értékes bepillantást nyújt a régió ősi lakóinak találékonyságába és ellenálló képességébe.

Képek a felfedezésről:

forrás: Arkeonews