promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Piramist találtak a tenger mélyén, a búvárok sokkolódtak, ez átírhatja az egész világtörténelmet

Piramist találtak a tenger mélyén, a búvárok sokkolódtak, ez átírhatja az egész világtörténelmet

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egyszerű búvárkodásnak indult, máig tartó vita lett belőle. 

Felfedezés a tenger mélyén

A világ a mai napig tele van megmagyarázatlan ősi rejtélyekkel. A "japán Atlantisz" modern története 1986-ban kezdődött, amikor egy egy japán búvár, Kihachiro Aratake, a Yonaguni-sziget partjainál merülés közben különös, lépcsőzetes kőformációkra bukkant 25 méter mélyen a tengerfenéken.

A monumentális, piramisszerű struktúra mintha mesterségesen lett volna kialakítva: éles szögek, sík felületek, szinte tökéletesen párhuzamos vonalak jellemezték. A felfedezés gyorsan felkeltette a tudományos világ figyelmét, majd hamar megkezdődött a vita is: vajon természetes képződményről van szó, vagy egy elfeledett ősi civilizáció nyomaira bukkantak?

Ősi város vagy geológiai csoda?

Masaaki Kimura, a Ryūkyūs Egyetem tengergeológusa több mint 15 éven át tanulmányozta a helyszínt - ez idő alatt meggyőződéssé vált benne, hogy a formációk emberi kéz munkáját tükrözik, állítása szerint a területen kastély, templomok, utak és egy stadion maradványai is fellelhetők, valamint állatalakokat és ősi írásjeleket vélt felfedezni a köveken. A kutató álláspontja az, hogy ezek a struktúrák akár 5000 évesek is lehetnek és minden bizonnyal egy földrengés vagy cunami következtében süllyedtek a tenger alá. ​

A formációk mérete és alakja lenyűgöző: a fő szerkezet körülbelül 25 méter magas, 100 méter hosszú és 60 méter széles, és lépcsőzetes, piramisszerű megjelenésével hívja fel magára a figyelmet, a helyszínen található alagutak, oszlopok és teraszok pedig tovább fokozzák a misztikumot.

Vannak ellenvéleményék is: más szakértők, mint például Robert Schoch, a Bostoni Egyetem professzora, úgy vélik, hogy a formációk természetes eredetűek. Szerinte a homokkő rétegek természetes repedései és az erózió hozták létre a látszólag mesterséges formákat. Érvei közt fel szoktak hozni, hogy hasonló geológiai képződmények másutt is megtalálhatók, például az észak-írországi Giant's Causeway-nél.

A rejtély tovább él

A Yonaguni-emlékmű körüli vita máig nem zárult le megnyugtatóan. A japán kormány álláspontja nem az Atlantisz-teóriának kedvez, hivatalosan nem ismeri el kulturális örökségként. Ennek ellenére azért a helyszín népszerű búvárattrakcióvá vált és számos kutató, valamint érdeklődő látogatja meg évente. A helyi legendák viszont elképzelhető, hogy tudnak a helyről: az Okinawa környéki mítoszokban szerepel egy Nirai-Kanai nevű istenek földje, amely a tenger mélyén rejtőzik. ​

Egy biztos, hogy akár természetes képződmény, akár egy letűnt civilizáció nyoma, a Yonaguni-emlékmű továbbra is lenyűgözi a tudósokat és a kalandorokat egyaránt.

A tenger mélyén rejtőző titok még sokáig fogja foglalkoztatni az emberi képzeletet. - a videót megnézve pedig mindenki eldöntheti, hogy mit gondol, vajon, ember vagy természet alkotta struktúrák vannak Yonaguninál: