
Pimasz utas játszotta ki a Wizz Air értelmetlen szabályát
Olvass tovább...
Volt egy másik gép is, a pilóta sorsa szintén ismeretlen.
Éppen harminc évvel ezelőtt fedezték fel a Balaton iszapos, mély vízében a 2. világháború egyik legérdekesebb hazai leletét. Egy Junkers Ju 88-as típusú repülőgép drámai utolsó útját teljesített Magyarországon, amikor a második világégés során a szovjetek mobilizált légvédelme lelőtte azt a "magyar tenger" felett. A Siófok irányába tartó, Bécsújhely (Wienerneustadt, Ausztria) katonai repülőterét megcélzó bombázó már nem érte el a remélt menedéket, kényszerleszállás során a Balaton vizébe csapódott.
Olvass tovább...
A Junkers ezen repülőgépe az egyik legikonikusabb repülője volt a német légierőnek, vagyis a Lufwwaffenek. A 88-asből ugyanis nem kevesebb, mint majdnem 15 ezer darabot gyártottak le a németországi üzemekben. Sőt, még a Magyar Királyi Honvéd Légierő számára is jutott ebből a kétmotoros, roppant hatékony vadászbombázóból, amely mélyen be tudott jutni az ellenséges vonalakon belülre. Személyzetét egy fő pilóta adta, akinek munkáját két, egymástól függetlenül dolgozó lövész egészítette ki.
1944. decemberében felderítése feladatot kapott, és már sötétben kellett feltérképeznie a Magyarország nagy részére ekkor már betört szovjeteket. Akik egyébként ekkorra már a Dunán is átkeltek. A később lezuhant repülő küldetése az volt, hogy Bécsújhelyről indulva mérje fel, hogy Szekszárd városánál mennyire erőteljes a szovjetek összpontosulása, ugyanis az ellenség arra készült, hogy megindulnak a Balaton térsége felé Sztálin személyes parancsára.
Olvass tovább...
A szovjet légelhárítás azonban észlelte a repülőt, amelynek éppen csak a Balatonig sikerült elvergődnie, majd Balatonföldvár vonalában a vízbe csapódott. Sem 1944-ben, sem később nem derült ki, hogy mi le a gép háromfős személyzetének a sorsa, ám minden bizonnyal a fagyos tóban lelték a halálukat, mélyen a felszín alatt. Bár maradványaik végül nem kerültek elő a Junker roncsának 1995-ös felfedezése során sem. Ugyanis csak a repülő testét találták meg a földvári kikötő közelében, valamilyen véletlen folytán. A gép nagy része egyébként az iszapba süllyedve várta sorsát, illetve búvár felfedezőit, és csak az egyik szárnyvég volt viszonylag közel a felszínhez. Igaz, a lírások szerint az is majd másfél méterrel a víztükör alatt ázott ki az utókor számára.
Ami kísértetiesen nagy hasonlóságot mutat egy másik lezuhant német repülővel. Ugyanis szintén a 2. világháború alatt egy Messerschmitt vadászgép is a balatoni hullámsírba került. Azonban ennek az égi járműnek sem találták meg a pilótáját, ellenben a 2023-ban kiemelt magyar Messerschmittel. Annak ugyanis ismert volt az egyfős magyar személyzete, a hősi halált halt Beregszászi Sándor gépét 4-5 méteres vízmélységből, szintén vastag iszaprétegből mentették ki sok-sok évtizeddel a pusztító háborút követően.
A Messeschmitt kiemelése a Balatonból egy lélegzetelállító videón: