
Egy pincéből kerültek elő a Halászbástya elveszettnek hitt szobrai – kép
Olvass tovább...
Egyetlen fotó marad fenn csupán a csodálatos műalkotásról.
Számos köztéri műalkotásnak veszett nyoma az előző század Magyarországán, a politikai változások miatt egyes szobrok eltűntek, más jellegűeket állítottak a helyükre, majd a rendszerváltás után a szocializmus idejében állított szobrok jelentős részét lecserélték. Az elmúlt évtizedekben aztán ismét megpróbálták felkutatni az elveszett alkotásokat, több-kevesebb sikerrel.
Közöttük volt Markup Béla Csodaszarvas-díszkútja is, amit a Halászbástyánál állítottak fel, de mint ahogy az sincs megfelelően dokumentálva, hogy mikor került oda, azt sem tudni, hogy pontosan mikor tűnt el onnan és hová került.
Mindössze egyetlen hivatalos fotón maradt fenn a díszkút, amely a Tolnai Világlapja 1940. július 3-i számában jelent meg. Ekkor azonban még biztosan nem a Halászbástyánál volt látható, hiszen a kép a Százados úti művésztelepen készült.
Olvass tovább...
A kutat először a Műcsarnokban állították ki, Budapest vezetése pedig 1932-ben döntött arról, hogy megvásárolják a művésztől. A Halászbástyán való felállításáról azonban különböző információk láttak napvilágot.
A Budapest köztéri szobrai 1692–1945 című kötetben azt írták, hogy a kutat a Halászbástyán, a régi Pénzügyminisztérium (a mai Hilton szálló) épületének Duna felé eső oldalán állították fel, majd az 1945-ös bombázások során elpusztult. Ugyanakkor az 1935-ös Művészeti Lexikon már a Halászbástyánál említi a művet.
A főváros közművelődési bizottsága azonban végül más helyszín mellett döntött, a Halászbástya alatti, akkoriban létesített parkjában helyezték el. A kút azóta sem került elő, egy fontos darabját, a tetején díszelgő Csodaszarvast azonban megtalálhatták.
Olvass tovább...
A Galéria Moll 2023-ban közzétett posztja alapján a bronzszobrot megtalálták, funkciója azonban teljesen más lett, hiszen egy fa talapzaton állt, melyen egy fémlapon az alábbi felirat volt olvasható:
"Országos Erdész Sportlövő Bajnokság Összetett Csapatverseny. Erdészeti Főigazgatóság Vezetőjének Vándordíja”
Hogy a kúttal mi történt, az továbbra is rejtély, a bronzszoborról azonban itt megtekinthetők a fotók.