promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Különös, idegen arcot találtak egy ősi egyiptomi sírban, megváltoztatja a történelmet a felfedezés

Különös, idegen arcot találtak egy ősi egyiptomi sírban, megváltoztatja a történelmet a felfedezés

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Teljesen másoknak épültek volna a piramisok? A Nílusnál bukkantak furcsa rejtélyre.

Olyasmire jöhettek rá a régészek, ami korábban teljesen lehetetlennek tűnt. Jelenlegi történelmi ismereteink szerint a piramisokban csak a legfelsőbb rétegnek biztosítottak fényűző sírhelyeket, azonban ennek ellentmondanak a Szudánban felfedezett temetkezési szokások.

A ma Tombosként vagy Tumbusként megnevezett szudáni régészeti lelőhely az egyiptomiak idejében Núbia/Kus néven volt ismert. Időszámításunk előtt 1400 környékén hódították meg a területet az egyiptomiak, és gyarmati ellenőrzés alatt tartották, ami a modern nézetek szerint nem volt olyan szigorú, mint korábban hitték.

Kis piramisok alacsonyabb státuszúaknak?

A területen három királyság, Nobadia, Makuria és Alodia is létrejött, temetkezési szokásaik pedig látszólag hasonlítottak az egyiptomiakéhoz, ugyanakkor a piramisaik jóval kisebb méretűek voltak. A legutóbbi kutatások alapján azt is alátámasztották, hogy a szentélyekbe nem csupán magas státuszú embereket temettek, hanem a társadalmi ranglétra alacsonyabb fokain elhelyezkedő személyeket is.

Erre a csontvázak részletes vizsgálataiból jöttek rá, figyelmet fordítva az izmok csontokon hagyott nyomaira, melyek alapján megállapították, hogy némelyek erős fizikai megterhelést szenvedtek el életükben. Ez arra utal, hogy a piramisokba temetett emberek egy része komoly fizikai munkát végzett élete során.

Az egyiptomi piramisoknál teljesen eltérő temetkezési szokások lehettek érvényben?

Ebből arra is következtettek, hogy a társadalmi osztályok a halál után már nem voltak annyira élesen elválasztva. Bár a kutatás elsősorban a szudáni lelőhelyre összpontosított, a régészek szerint nem kizárt, hogy Egyiptomban is hasonló módon jártak el.

Ugyanakkor Aidan Dodson, a Bristoli Egyetem egyiptológusa úgy vélekedik, hogy az eredmények megtévesztők lehetnek, hiszen az elit tagjai is végezhettek kemény fizikai munkát a katonai kiképzéseik során. Szintén lényeges különbség, hogy míg az egyiptomi piramisok kimondottan uralkodóknak épültek, addig a tombosi piramisok nem kizárólag a királyi család tagjainak.

Ezt a különbséget erősíti meg, hogy míg a szudáni sírokban talált arcábrázolások jóval egyszerűbbek és elnagyoltabbak, addig az egyiptomi piramisokban talált hasonló arcok és emberfigurák kidolgozottabbak és a vonásaik is arra utalnak, hogy magasabb társadalmi státuszúak voltak.

A szudáni priamisok is rengeteg érdekes felfedeznivalót tartogatnak még, közülük jó néhány pedig nagyon szép állapotban maradt fenn az utókor számára: