
7 kimaradt jelenet a Titanicból, amit talán még nem láttál – videók
Olvass tovább...
A Titanic katasztrófájának hátterében egy magyar város is fontos szerepet kapott – méghozzá olyan módon, amire kevesen gondolnának.
A Titanic tragédiája a világtörténelem egyik legismertebb hajószerencsétlensége, amely 1912. április 15-én süllyedt el az Atlanti-óceánon. Kevesen tudják azonban, hogy a magyar történelem egyik legfontosabb kikötővárosa, Fiume (ma Rijeka) is közvetve része volt ennek a drámai eseménynek. Egy magyar vonatkozású hajó, a Carpathia, amelyet a fiumei kikötő is használt, játszotta a megmentés kulcsszerepét a Titanic katasztrófája után.
Fiume több volt, mint egy egyszerű kikötő. Magyarország egyetlen tengeri kivezetése volt, amelyet a 19. században hatalmas beruházásokkal fejlesztettek. A kikötőben számos magyar érdekeltségű hajózási társaság működött, köztük a Cunard Line is, amely a Carpathia gőzhajót üzemeltette.
A Carpathia nem egy átlagos transzatlanti gőzös volt. Ez a hajó menetrendszerinti járatokat teljesített Fiume és New York között, és gyakran szállított magyar kivándorlókat az újvilágba. Éppen egy ilyen út során, 1912. április 14-15-én vált híressé azzal, hogy megmentette a Titanic túllélőit.
Olvass tovább...
A Titanic tragédiájának éjszakáján a Carpathia éppen az Atlanti-óceán közepén haladt, amikor este 12:25-kor a hajó rádósa, Harold Cottam vészjelet fogott a Titanicról. Az "SOS" üzenet fogadása után azonnal cselekedtek. Arthur Rostron kapitány kockázatos döntést hozott: teljes gőzerővel a Titanic helyszíne felé fordult.
A hajó 17 csomós sebességgel haladt a jégmezőn át, közel négy órán át, hogy elérje a szerencsétlenül járt luxusgőzös utasait. Hajnali 4 órakor érkezett meg, és közel 710 embert mentett ki a jéghideg vízből és mentőcsónakokból. A hajó egyetlen mentőakcióban több életet mentett meg, mint bármelyik másik egység a katasztrófa során.
Bár Fiume nem közvetlenül volt érintett a Titanic tragédiájában, a kikötőhöz kapcsolódó Carpathia hősiessége örökre beírta magát a történelembe. A magyar tengerhajózás aranykora ekkor érte el csúcspontját, és a Carpathia szerepét a világsajtó is elismerte.
A Carpathia maga sem kerülhette el a végzetét: az I. világháború során 1918-ban egy német tengeralattjáró megtorpedózta és elsüllyesztette.
Fiume, amely a XX. század elején Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő városa volt, ma Horvátország része Rijeka néven, de történelme még mindig összekapcsolja Magyarországgal. A Titanic tragédiájának magyar vonatkozása pedig egyike azon kevéssé ismert történeteknek, amelyek megmutatják, milyen messzire elérhet egy kis kikötő hatása a világban.
Az alábbi videó bemutatja, hogyan mentették meg a Titanic utasait:
Olvass tovább...