promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nincs durvább látvány a mezopotámiai királysíroknál, kísérteties titkot rejt a mély

Nincs durvább látvány a mezopotámiai királysíroknál, kísérteties titkot rejt a mély

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Az ősi királysírok kapcsán csak ritkán esik szó az egykori Mezopotámia területén talált sírokkal, amelyek kiképzése teljesen más.

A legrégebbi sírok

Az ókori kultúrák hagyományai közül sokak számára csak az egyiptomi, a görög és a római szokások ismeretesek, pedig a mezopotámiai kultúra még ennél is régebbi, azt pedig kevesen tudják, hogy Mezopotámiában is találtak királysírokat, még pedig nem is keveset tártak fel a tudósok. Ezek pedig nagyban különböznek az egyiptomi piramisok mellett találtaktól.

Ezek a királysírok a történelem legkorábbi királysírjai, amelyek felfedezése is igazi világszenzáció volt. Időben pedig körülbelül akkor történt a felfedezésük, amikor Egyiptomban megtalálták Tutanhamon sírját több ezer ősi tárggyal. A sírok történelmi és művészettörténeti szempontból is kiemelkedők.

Kincsek és megdöbbenés

A legjelentősebb mezopotámiai királysírokat tehát az 1920-as és az 1930-as években fedezték fel. A leghíresebb felfedezőjük pedig Sir Leonard Woolley brit régész volt, méghozzá Ur városában. Rendkívül gazdag leletanyag került napvilágra, amely bizony rejtett sötét titkokat is.

A tudósok megállapították azt is, hogy uralkodókkal temették el a szolgáikat is, zenészeket és ágyasokat is, amely a szertartás rituális jellegére utal.

Rendkívül értékes tárgyakat is találtak a sírokban, fejdíszek és aranyból készített ékszerek is előkerültek. Az egyik legjelentősebb sír az Puabi királynő sírja, amely számos értékes leletet tartalmazott, köztük a híres arany fejdíszt és lazúrkővel díszített ékszereket. Puabi valószínűleg egy sumér királynő vagy főpapnő volt, akinek sírja lenyűgöző kincseket rejtett.

Gyakran kiemelik azt is, hogy a sírokban talált tárgyak közül a legkiemelkedőbb lelet egy teljes életnagyságú, tömör aranyból készült paróka volt. A haj finoman gravírozott volt rajta, és egy fejpánt futott körbe a homlok részen. A fejfedő leért az arc két oldalán a szakáll vonaláig, mutatva az uralkodó státuszát.

Rendkívüli képek a sírban talált tárgyakról:

(Forrás: Pennsylvania Museum)