promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Felnyitották a 3500 éves egyiptomi sírkamrát, megoldódott a 140 éves rejtély

Felnyitották a 3500 éves egyiptomi sírkamrát, megoldódott a 140 éves rejtély

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Rábukkantak II. Thotmesz fáraó sírjára a Királyok Völgyében, egy árvíz rongálta meg, de a múmiát már korábban sikerült kimenteni.

Megtalálták II. Thotmesz fáraó sírját az egyiptomi Luxorban, a Királyok völgyeként emlegetett terület közelében. A bejelentés azért is számít szenzációnak, mert legutóbb száz éve találtak hasonlót, Tutanhamon sírjára 1922-ben bukkant rá Howard Carter régész és csapata.

Az egyiptomi sajtó arról számolt be, hogy a Régiségek Legfelsőbb Tanácsa által egy brit kutatóalapítvánnyal együttműködve végzett ásatások már 2022-ben kezdődtek Luxorban, akkor találták meg a sírkamra bejáratát. Bejutni azonban csak most sikerült.

II. Thutmosz múmiáját 140 évvel ezelőtt fedezték fel egy rejtett sírrendszerben Deir el-Bahariban, a 17–21. dinasztia többi királymúmiájával együtt, amelyeket a 21. dinasztia papjai rejtettek el, hogy megvédjék őket a sírrablóktól. A fáraó eredeti temetésének helye azonban ismeretlen volt eddig. 

II.Thotmesz sírkamráját restaurálni fogják

Az egyiptomi Al-Ahram újság azt írta, hogy a sírban feltárt alabástrom edényeken II. Thutmosz és felesége, Hatsepszut királynő neve szerepel, ami egyértelműen bizonyítja, hogy ez volt a fáraó temetkezési helye. A kutatók úgy vélik, Hatsepszut, aki a felesége és egyben a féltestvére volt, felügyelte a temetést.  

A régészek szerint maga a sírbolt központi része viszonylag egyszerű kialakítású, a falakon azonban kék színű írásnyomokat, illetve sárga csillagminták maradványait találták meg. A díszes vakolatot a következő években restaurálni fogják.

Mohamed Abdel Badie, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának szakértője szerint a sír jelenlegi rossz állapota nagyrészt annak tudható be, hogy II. Thutmosz halála után nem sokkal árvíz öntötte el a területet. Időszámításunk előtt 1479-ben ugyanis még nem sivatag uralta a vidéket. 

A szakértők szerint a sír elrendezése és a benne található szimbolikus motívumok arra utalnak, hogy Thotmesz uralkodása alatt kiemelt figyelmet fordítottak a halhatatlanság kultuszának kialakítására. Az itt szerzett adatok segíthetnek pontosabban rekonstruálni az akkori temetkezési szertartásokat és a fáraók hitvilágát. A leletek között található személyes tárgyak, ékszerek és rituális eszközök további értékes információkat rejtenek az uralkodó mindennapi életéről.