promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nászéjszaka előtt durván elbántak Mátyás király feleségével, szörnyű részletek derültek ki az elfeledett történetből

Nászéjszaka előtt durván elbántak Mátyás király feleségével, szörnyű részletek derültek ki az elfeledett történetből

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Az utolsó nagy magyar király birodalma hamar összeomlott, sokan látták kárát.

A mohácsi csata, és ami előtte volt

Mátyás királyról a történelemben, vagyis annak a populáris szegletében csak úgy esik szó, mint az igazságos, aki járja az országát, igazságot oszt, megbünteti a rosszakat és azoknak busás felemelkedést ígér, akik neki segítenek, akik jót cselekszenek. Nem véletlen ez a pozitív megítélés, hiszen Mátyás alatt igazi fénykorát élte a Magyar Királyság, a tragikus és végzetes mohácsi csata fénytörésében még jobban felértékelődik a nagy magyar király kormányzása.

Mátyás vasmarokkal fogta össze a királyságát, magas adókat vezetett be. Az udvar fénye, a kultúra szárnyalása azonban elsősorban feleségének tudható be, aki magával hozta a reneszánszot Nápolyból. Aragóniai Beatrix sorsa azonban szőrnyű véget ért.

A királyné és a nemesek, a formai hiba

1490-ben meghalt Mátyás király, és feleségével azt hitették el, hogy bizony újra királyné lehet. Meg is történt az újraházasodás, ám még a nászéjszaka előtt megtörtént a durva cserbenhagyás. Méghozzá tudatosan.

Kicsalták tőle a vagyonát, az ötlet pedig Bakócz Tamás fejéből pattanhatott ki.

Az igazsághoz tartozik az is, hogy Beatrix ugyan elképesztő műveltséget hozott az udvarba, de megváltozott a reprezentáció is az udvarban. Mátyás király eltávolodott a magyar előkelőktől, ezért az előkelők pedig Beatrixot okolták. A király halála után támogatók nélkül maradt Beatrix.

A 24.hu még korábban Dr. Horváth Richárd történésszel, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársával beszélgetett, és ebben a cikkben esett szó arról is, hogy a nemesség és II. Ulászló végül csapdába csalták a királynét. Egy formai hibákkal végrehajtott házasság révén kifosztották: pénzét és birtokait elvették, majd a házasság érvénytelenítését kérték a pápától.

Ulászló még a nászéjszaka előtt elhagyta. Végül Nápolyban halt meg 1508-ban.

Sok kérdés adódik még Mátyás királyról, az egyik legtöbbet emlegetett: vajon román volt-e Mátyás?