Tízmillió forintot keresett egy magyar fiatal Donald Trumpnak köszönhetően: eldobod az agyad, ha megtudod miről van szó
Olvass tovább...
Többet nem lehet a rugalmas definícióval takarózni, pontosan ki van számolva.
Egy pillanat, és már csinálom is - bizonyára mindannyian mondtuk már és hallottuk is ezt a kifejezést. De vajon mennyi idő egy pillanat? Pár másodperc? Pár perc? A helyzet az, hogy van hivatalos definíciója - igaz, nem a mai modern SI-mértékegységek értelmében. A középkorban a "momentum" (a pillanat latinul) egy jól meghatározott, pontosan definiált intervallum volt.
Olvass tovább...
A momentum kifejezés a latin "movimentum" szóból származik, amely mozgást jelent. A középkori időmérésben a napórák árnyékának mozgását figyelték meg, ezt osztották fel kisebb egységekre. Egy középkori (európai) napórán a napkelte és napnyugta közötti időszakot 12 egyenlőtlen órára osztották, amiknek hossza az évszakok szerint változott, csak hogy még bonyolultabb legyen a dolog.
Minden ilyen órát tovább bontottak 40 momentum-ra, innen pedig már csak egyszerű matematika kiszámolni, hogy pillanat hossza 90 másodperc - évszaktól függően némi eltéréssel.
Olvass tovább...
A pillanat pontos hossza tehát változott az év során, de mindig viszonyítási alap volt, különösen az egyházi és tudományos életben. A szerzetesek az imádságok és szertartások időzítéséhez használták, míg az asztronómusok az égi jelenségek megfigyelésénél vették figyelembe. A pillanat lehetővé tette az idő finomabb felosztását egy olyan korban, amikor még nem igazán voltak mechanikus órák, így a középkori ember számára az idő érzékelése folyamatosan változott az év során.
Viszonylag korán, a 13. század végén a mechanikus órák megjelenésével és a 60-as alapú időmérési rendszer elterjedésével a momentum fokozatosan kikerült a használatból. Az új időmérési módszerek jóval pontosabb és egyenletesebb időbeosztást tettek lehetővé, így a régi egységek elavulttá váltak. Mindezek ellenére a "momentum" kifejezés tovább él a legtöbb európai nyelvben, sőt a mai napig igen sűrűn mondogatjuk.
10 kevésbé ismert érdekesség a középkorról: