600 éves magyar káromkodás a híres krónikában, durva szitokszavak a középkorból, amiket a Széchenyi Könyvtárban őriznek
Olvass tovább...
Egészen elképesztő életük volt a középkorban az udvari bolondoknak.
A középkori udvarokban a bolondok nem csupán mulatságos figurák voltak, akik szeszélyes előadásokkal szórakoztatták a királyi udvart. Sokoldalú szerepkört töltöttek be, és szerves részét képezték az udvari életnek. Ellentétben a közhiedelemmel, ezek a mókamesterek gyakran műveltek és intelligens emberek voltak, akik nagy tiszteletnek örvendtek. A királyi család megbízható tanácsadóiként is szolgáltak, és nem féltek nyíltan elmondani a véleményüket, még akkor sem, ha az kritikus volt.
A humorérzékük és a és fejlett gondolkodásmódjuk kombinációja felbecsülhetetlenné tette őket. Képesek voltak szórakoztatni a királyi udvart, miközben fontos információkat is átadtak, és mindezt úgy, hogy közben megőrizték a szórakoztatás és a komolyság közötti egyensúlyt. A hivatásos tréfamesterek, akiket megkülönböztető öltözékük is jellemzett, betekintést engedtek a korabeli politikai kérdésekbe, és humorukkal még a nehéz időkben is képesek voltak javítani a hangulaton.
Nem csupán az udvarban szórakoztattak, de a vásárokon és utcákon is felléptek, színes öltözékben vidámságot hozva a tömegeknek. A tréfáik mögött azonban nem csupán szórakoztatás állt, hanem veszélyes valóság is.
Olvass tovább...
A bolondok nemcsak gyümölcsökkel, de fejszékkel és kardokkal is zsonglőrködtek, kockáztatva életüket és testi épségüket, hogy elkápráztassák a közönséget, és kigúnyolják az ellenséget a csatatéren. Előadásaik során olyan szokatlan tehetségeket is bemutattak, mint a hangjegyek szó szerinti eregetése, ami a mesterségük iránti elkötelezettségüket és bátorságukat tükrözte.
Míg egyes bolondok a királyi udvar kegyeltjei voltak, és fényűző életet éltek, mások szegénységben éltek, és élelem után kutatva vándoroltak egyik helyről a másikra. De akár gazdagok, akár szegények voltak, ezek a legendás figurák kulcsszerepet játszottak a középkorban. Humorukat a csípős társadalmi kommentárok és a politikai befolyásolás eszközeként használták, és így hozzájárultak a korabeli társadalom alakulásához.
Forrás: Ancient-origins