promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási építményt találtak a nagy inka piramis alatt, világszenzáció a létezése

Óriási építményt találtak a nagy inka piramis alatt, világszenzáció a létezése

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Korabeli forrásokat használva találták meg az óriási építményt a tudósok.

Fantasztikus felfedezés

Peru szívében, a lenyűgöző Cusco városa alatt, archeológusok megerősítették egy hatalmas föld alatti alagútrendszer létezését, amelyet az ősi inkák építettek. A "Chincana" néven ismert labirintus a Nap Templomából (Coricancha) indul ki, és több mint másfél kilométeren keresztül húzódik egészen a város szélén található Sacsahuaman erődítményéig.

A kutatók szerint ez rendkívüli felfedezés évszázadok óta tartó spekulációknak vet véget, és új megvilágításba helyezi az inkák technikai tudását és építészeti zsenialitását.

A rejtélyes alagutak nyomában

A felfedezést egy sajtótájékoztatón jelentették be, ahol a kutatók elmagyarázták, hogyan is sikerült feltérképezniük az alagutakat három szakaszban. Elsőként a korabeli forrásokhoz fordultak: a 16-18. századi történelmi szövegeket tanulmányoztak, amelyek a Chincana létezésére és pontos helyére utaltak.

Az egyik legfontosabb forrás egy 1594-ben írt spanyol jezsuita beszámoló volt, amely szerint az alagút a Cusco-katedrális mögötti püspöki házak alatt halad át, és a Nap Templomából indulva Sacsahuaman citadellájáig tart.

A következő lépésben úgynevezett akusztikus méréseket végeztek: a kutatók a talajt kopogtatták, hogy üregekre utaló mély rezonanciát keressenek, majd az utolsó szakaszban talajradar segítségével pontosították a föld alatti rendszer térképét.

A radarvizsgálatok alapján sikerült azonosítaniuk az alagút fő szakaszát, amely Coricanchát összeköti Sacsahuamannal, valamint három kisebb mellékágat. Az egyik ezek közül a Sacsahuaman Muyucmarca nevű területe felé vezet, a másik Callispuquio nevű helyet érinti, míg a harmadik a San Cristóbal templom mögött húzódik.

Az alagutak titka: mi lehetett a céljuk?

Cusco, amely ma népszerű turisztikai célpont és kiindulópont a Machu Picchu-hoz vezető túrák közben, a 15. században az akkoriban fénykorát élő Inka Birodalom fővárosa volt, mielőtt a spanyol hódítók brutálisan elfoglalták. Az inkák lenyűgöző föld alatti hálózatának létezése már korábban is felmerült különböző vizsgálatok során, de ezidáig nem sikerült pontosan feltérképezni.

A kutatók feltételezik, hogy a Chincanát úgy hozhatták létre, hogy először árkokat ástak, majd azokat gondosan megmunkált kőfalakkal és tetőgerendákkal erősítették meg. Az alagutak valószínűleg pontosan követték Cusco utcáinak és járdáinak elrendezését, amelyek az alagútrendszer fölé épültek, az azonban továbbra is rejtély, hogy pontosan milyen célra szolgáltak ezek a föld alatti járatok.

Mildred Fernández Palomino régész elmondása szerint csapatával azt tervezik, hogy márciusban vagy áprilisban ásatásokat kezdenek az alagutak kulcsfontosságú pontjain, hogy be is lépjenek a Chincanába, amitől azt remélik, hogy közelebb kerülhetnek az építmény titkainak megfejtéséhez. 

A Macchu Picchu titkai:

forrás: iFLScience