promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nyomtalanul eltűnt a visegrádi palota, Mátyás király rezidenciáját rég elfeledték, mire ráleltek a föld alatt

Nyomtalanul eltűnt a visegrádi palota, Mátyás király rezidenciáját rég elfeledték, mire ráleltek a föld alatt

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Elnyelte a föld a visegrádi palotát, még a létezésében sem hittek a történészek, amíg meg nem találták.

A visegrádi palota már a 14. század elején, jóval Mátyás király uralkodása alatt a történelmi Magyarország egyik központja volt. Miután 1301-ben kihalt az Árpád-ház, és Károly Róbert legyőzte a kiskirályokat, Visegrádra költöztette a királyi udvart. Onnantól kezdve ez lett a királyi rezidencia, a főváros.

Mátyás idejében viszont már csak vidéki rezidencia volt. Sőt, eleinte nem is foglalkozott vele, csak azután kezdte el felújítani és belakni, miután házasságot kötött Beatrixszal. Éppen ezért helytelen kijelentés, miszerint a visegrádi palota Hunyadi Mátyás építménye lett volna, viszont kétségtelen, hogy az ő idejében vált földi paradicsommá - ahogy a pápai követ annak idején írt róla.

Mátyás után nyomtalanul eltűnt

Miután az uralkodó meghalt, a török időkben a palota lakhatatlanná vált, hiszen nem gondozták, emiatt aztán gyorsan leromlott az állapota, beszakadt a tetőzete, és összeomlottak a falai. Ráadásul az erózió annyira lemosta a hegyoldalt, hogy az építményt teljesen elnyelte a föld. A Visegrádról készült, 1737-es ábrázoláson már nem is látszik semmi a palotából.

Ugyan korai beszámolókban írtak róla, a korabeli történészek mégsem hittek a létezésében; úgy vélték, hogy a visegrádi palota csak legenda. Évszázadokig így is maradt, már teljesen elfeledték Mátyás régi rezidenciáját, mikor Schulek János építészmérnök 1934-ben felfedezte a romokat a több méteres földhordalék alatt.

Hozzá kell tenni, hogy magát a várost már jóval előtte felkapták. Miután megindult a gőzhajójárat, és a település mellett hajóztak Pozsonyba és Bécsbe, közéleti személyiségek, írók, művészek fedezték fel maguknak Visegrádot, ahol a kiegyezés után be is indult a műemlékvédelem és a turizmus.

A 19. század végére valóságos üdülőhely lett, egyre többen vettek maguknak itt házat; de az sem volt ritkaság, hogy valaki ingatlant bérelt a városban.

Az azóta kiásott és felújított visegrádi palotában korábban a Hegylakó sztárja, Christopher Lambert is járt, itt forgatott egy ásványvízreklámot, amiben lovagokkal harcolt.