promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egész Magyarországon betiltották, mégis teljesen elterjedt, végül mindent megváltoztatott

Egész Magyarországon betiltották, mégis teljesen elterjedt, végül mindent megváltoztatott

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Komolyan vették a tiltást, még szórakozni sem lehetett következmények nélkül, ma már ezt nem lehetne megtenni.

A világon a legkülönfélébb tiltásokkal találkozhatunk, vannak olyan országok, ahol nem lehet alkoholt fogyasztani, máshol a köztéri rágózást tiltották be. A covid ideje alatt még több hasonló rendeletet hoztak, így a legtöbbeknek ma már egyáltalán nem meglepő, ha tiltásra vonatkozó táblákat látnak.

Ez a fajta furcsa túlszabályozás Magyarországon sem ismeretlen, és dédanyáink is tudtak volna mesélni a különféle rendeletekről, amivel igyekeztek korlátozni őket fiatalkorukban, még akkor is, ha éppen szórakozni mentek.

Ez akkoriban nem volt olyan gyakori, mint manapság, de táncos mulatságok már ekkor is léteztek, a bálok nagy eseményeknek számítottak, és mint ahogy az lenni szokott, a fiatalabb generáció mindig egy kicsit merészebb módon szórakozott, mint elődeik.

A főszerepben legtöbbször a tánc volt, aminek ugyan megvolt a maga etikettje, mégis előfordult, hogy kicsit többet engedett meg magának az ifjúság, amit az idősebbek persze rossz szemmel néztek. Ez történt akkor is, amikor divatba jött az úgynevezett „hopszázás”, ami inkább egyfajta táncelem volt, mint konkrét táncműfaj, ennek ellenére annyira „megbotránkoztatónak” vélték, hogy nemes egyszerűséggel betiltották.

De mi volt az a hopszázás?

A polkából eredeztethető elem a hopszpolka nevet viselte, és egyfajta ugrálós, forgós néptáncként híresült el, Magyarországon pedig már az 1800-as évek végén megjelent – főleg a paraszti mulatságokban, az úri bálokon ugyanis nem igazán volt szokás ilyen kirívó táncokat járni.

A lényege, hogy a lányokat emelgették és forgatták a táncpartnerek, a probléma nem is ezzel volt, hanem hogy túl sokat mutatott a hölgyekből a tánc, főleg nyáron, amikor a klasszikus értelemben vett alsónemű helyett inkább csak aláöltözőt, alsószoknyát viseltek a hajadon lányok.

Az 1920-as években a Mágnás Miska hatására a városokban is elterjedt, és bár az alsóneműk viselete is mind népszerűbbé vált, a comb kivillanását nemkívánatosnak tartották a bálokban, és erkölcstelennek kiáltották ki a táncelemet, végül pedig számos helyen be is tiltották.

A szórakozni vágyókat táblákon figyelmeztették arra, hogy hopszázni „szigorúan tilos”, aki pedig megszegte, azt el is küldhették a tánctérről. A betiltás ellenére azonban a paraszti mulatságokban továbbra is nagy sikere volt a táncelemnek.

A Mágnás Miskából is sokan megismerhették a megbotránkoztató táncmozdulatot: