25 ezer évvel ezelőtt élt hibrid gyermek csontvázára bukkantak – idegen géneket is hordozott
Olvass tovább...
Az egyik leghíresebb régészeti lelet eredetére ma sincs biztos válasz.
A régészet sokszor tartogat érdekes pillanatokat, de a számtalan izgalmas történet mellett is kiemelkedik az az eset,1973-ban a Hasanlu Teppe nevű ősi városban, Iránban az ásatások során történt, amikor is a Pennsylvaniai Egyetem régészei egy szívszorító és lenyűgöző leletre bukkantak, amely azóta is világszerte rabul ejti az emberek képzeletét.
Két csontváz feküdt egymás mellett, de olyan szorosan összeölelkezve, mintha az utolsó pillanatokban búcsúzkodtak volna - vagy éppen az életükért kapaszkodtak volna egymásba. A "hasanlui szerelmesek" néven híressé vált páros maradványai nem csupán régészeti leletként, hanem az emberi érzelmek időtlen szimbólumaként is vannak számon tartva.
Olvass tovább...
Hasanlu Teppe az ókori Közel-Kelet egyik virágzó városa volt, amely i.e. 800 körül egy sajnálatos erőszakos támadás során pusztult el. Az ásatások során több mint 246 csontvázat találtak szétszórva a romok között - a város lakóit minden bizonnyal lemészárolták vagy a tűz és rombolás áldozatai lettek. A hasanlui szerelmesek néven ismert páros azonban egy különleges helyen, egy agyagból és kőből készült gabonatároló gödörben kerültek elő, amelynek egyetlen más "bútora" egy meglehetősen puritán kőlap volt, gondosan elhelyezve az egyikük feje alatt.
A csontvázak intim helyzete természetesen azonnal felkeltette a kutatók figyelmét. Az egyik személy a másik felé fordulva fekszik, feje kissé oldalra hajlik, mintha egy csókot váltanának, vagy egy utolsó, mély lélegzetet próbáltak venni. Az elhelyezkedésük sugallta drámaiság azonnal elindította a találgatásokat: vajon szerelmespárról van szó, testvérekről, barátokról, vagy egyszerűen két ismeretlen emberről, akiket a csak sors szeszélye hozott össze ebben a végzetes pillanatban?
Olvass tovább...
A "szerelmesek" maradványai nem mutatnak erőszakos halálra utaló jeleket. Nem látszanak törések, nem észleltek fegyver okozta sérüléseket, ezért a kutatók leginkább úgy vélik, hogy valószínűleg fulladás vagy mérgező füst okozta halálukat, miközben a város pusztulásakor csapdába estek. Hogyan kerültek a gabonatároló gödörbe? Miért nem próbáltak meg elmenekülni? Talán egyszerűen nem volt hová futniuk, és végül ez a csendes tragédia tette őket a pusztítás emberi arcává.
A hasanlui szerelmesek érthető módon nemcsak a tudományos világot, hanem a nagyközönséget is elvarázsolták. A Pennsylvaniai Egyetem Múzeumában kiállítva ma is a látogatók százait vonzzák, akik elgondolkodva állnak meg a két csontváz előtt. Vajon milyen kapcsolat fűzte őket össze? Együtt harcoltak az életükért, vagy egyszerűen csak a végzet zárta őket egy végső ölelésbe? A kérdések megválaszolatlanok maradnak, de az érzelmi hatásukat érezhetjük attól még, hogy nem tudjuk a válaszokat.
Videó a hasanlui szerelmesekről: