promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tovább bővült az agyaghadsereg, döbbenetes felfedezést tettek az első kínai császár sírjánál

Tovább bővült az agyaghadsereg, döbbenetes felfedezést tettek az első kínai császár sírjánál

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Az agyaghadsereg az egyik legismertebb régészeti lelet az egész világon.

Az első kínai császár, Csin-Si Huang Ti eddig sem kicsi örök hadserege még nagyobb lett: aAz észak-kínai Shaanxi tartományban, a világ egyik legismertebb régészeti helyszínén újabb agyag harcosokat tártak fel, amik a legendás uralkodó sírját őrzik.

Az új felfedezés során legalább három terrakotta harcost, három lovat és két harci szekeret hoztak napvilágra a síremlékénél található második gödörből - jelentette a China Daily állami lap. Az idei év különösen jelentős a helyszín történetében, mivel idén van az 50. évfordulója annak, hogy helyi gazdák véletlenül rábukkantak a terrakotta hadseregre. Azóta régészek hatalmas területeket tártak fel, és több ezer életnagyságú szobrot emeltek ki, amelyek között katonák, lovak, akrobaták, magas rangú hivatalnokok és különféle állatok is találhatók.

Mekkora lehet a terrakotta hadsereg valójában?

Li Gang, a császár mauzóleumi múzeumának igazgatója elmondta, hogy bár pontos számot még nem tudnak, a kutatások szerint akár 8000 figura is rejtőzhet a föld alatt.

„Az eddig feltárt egyes számú gödörből körülbelül 6000 terrakotta figura és ló került elő, a második és a harmadik gödörből származó katonákkal együtt ez a szám közelíthet a 8000-hez”

- nyilatkozta Li a Global Times-nak.

Az újonnan feltárt leletek között különösen érdekes egy magas rangú katonai tisztviselőt ábrázoló szobor, amely az első ilyen jellegű felfedezés a helyszínen. Zhu Sihong, a második gödör ásatási projektvezetője szerint a figura elhelyezkedése alapján valószínűleg az egység legmagasabb rangú parancsnoka lehetett.

Miért készült a terrakotta hadsereg?

A hatalmas méretű és részletességű síremlék egy karnyújtásnyira található az első kínai császár valódi sírhelyétől. A több ezer szobor tömeges eltemetésének pontos oka máig nem egyértelmű, de a legelterjedtebb magyarázatok úgy értelmezik, hogy az uralkodót hivatottak védeni a túlvilágon, és az egész projekt nagysága és precizitása Csin-Si Huang Ti birodalmának erejét és hatalmát is szimbolizálja.

Egyedi mesterművek a föld alatt

A terrakotta katonák különlegessége, hogy nem egyszerűen egyforma „öntőformás” másolatok, hanem minden egyes figura egyedi: az arcuk, a hajviseletük és az öltözékük is eltérő. A részletek jól tükrözik a Csin-dinasztia (i. e. 221–206) alá tartozó különböző etnikai és kulturális csoportok sokszínűségét is.

Az alábbi videóból számtalan érdekesség kiderül az agyaghadseregről:

forrás: iFLScience