promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A legrégebbi magyar városban különös régészeti leletre bukkantak, közel kétezer éves az ősi település

A legrégebbi magyar városban különös régészeti leletre bukkantak, közel kétezer éves az ősi település

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A legrégebbi magyar várost a Római Birodalom idején alapították és ma is az egyik legszebb hazai település.

Számos szebbnél szebb település van Magyarországon, mégis kevesen tudják a választ arra a kérdésre, hogy melyik a legősibb város. A legrégebben alapított lakott terület hazánkban nem más, mint Szombathely, a római kori Savaria, amelyet a rómaiak hoztak létre valamikor 45 körül. Az első, Szombathellyel kapcsolatos írásos feljegyzések is a római időkből származnak, a helyiek ma is büszkék a közel kétezer éves helyi történelmükre.

Az elmúlt évtizedekben a régészeti kutatások igyekeztek minél több titkot feltárni azokból az eseményekből, amelyek Szombathelyen történtek. Kik éltek ott az elmúlt évezredekben, milyen életmódot folytattak az emberek, hogyan fejlődött az infrastruktúra, a mezőgazdaság, kik építették és szépítették oly sok éven át a várost? A válaszok ott vannak a lábunk alatt és ezt akár szó szerint is vehetjük.

Fontos vallási központ lehetett Szombathely

Szombathelyen az egyik legismertebb régészeti felfedezés az 1950-es években történt, amikor rábukkantak az egyiptomi eredetű Isis istennő templomának, az Iseumnak a maradványaira. A területet azóta többször feltárták, és igyekeztek rekonstruálni a megmaradt nyomok alapján. A Savaria Múzeum (Iseum Savariense) ma vallástörténeti kiállításnak ad otthont, ahol a római kori vallási szokásokkal és az Isis-kultusszal ismerkedhetnek meg a látogatók. 

A kutatók találtak kultikus szobrokat, márványfaragványokat és rituális kellékeket is. Ezek a hatalmas Római Birodalom jelenlegi magyarországi szegletének vallási életét mutatják be.

A kutatómunkának azonban még nincs vége, az utóbbi években is folytak feltárások, például a város főterén található OTP-bankfiók alatti területen, ahol az ókori belváros utcarészleteit, csatornarendszerét és útkereszteződéseit tárták fel. Az ásatások során előkerültek római utak és épületmaradványok, amelyek Szombathely történeti jelentőségét tovább erősítették. A bankfiók ügyfelei ma is láthatják ezeket az üvegpadlón keresztül.

A római kor mellett más időszakok leletei is gazdagítják Szombathely régészeti örökségét. Például a környéken népvándorlás kori temetők és településmaradványok feltárása is zajlik, amelyek várhatóan új adatokat szolgáltatnak majd a térség későbbi történelméről is.

Forrás: Savaria Múzeum