A magyar falu, amely 1956-ban független lett, és tankkal védte határait
Olvass tovább...
Vendégül látták a menekülteket, még a fejpénzüket is felajánlotta a több ezer fős legénység.
1956. történései magyarok százezreinek életében okozott végleges változást, rengetegen hagyták el az országot a békésebb élet reményében, csak az Egyesült Államokba 35 ezren érkeztek, míg a menekültek teljes létszáma megközelítette a kétszázezret.
A legtöbben a zöldhatáron hagyták el az országot, idehaza pedig a politika disszidensként bélyegezte meg őket. Külföldön is óriási figyelem övezte nem csupán a forradalmat, de a menekültáradatot is, és a humanitárius segítségnyújtás sem maradt el, mint ahogy azt a Fortepan által feltárt történet is jól jelzi.
Az archív képek gyűjtőoldalán épp október 23-ra időzítették a 200 ezredik fényképet, melynek története nem mindennapi. A fotón ugyanis egy Midway osztályú amerikai anyahajó, az USS Coral Sea látható a magasból, fedélzetén egy üzenettel:
Olvass tovább...
„Coral Sea, Isten Segítsen”
Mint közölték, a fotót amerikai haditengerészektől kapták kanadai magyarok, majd az olvasók és a szakértők összefogásával kiderült, a hajón csaknem száz magyar menekült vendégeskedett, az említett kép pedig 1956. december 20-án készült.
A Coral Sea kapitányát a legénység kérte meg arra, hogy vendégül láthassák a magyarokat, akik a karácsonyi partijukra szánt fejpénzüket is felajánlották számukra, 7500 dolláros támogatást gyűjtve össze. A menekültek 8 fogásos ebédet kaptak, a legénység pedig felsorakozott a fedélzeten, a fentebb említett feliratot kirajzolva.
A kezdeményezés mögött egy Stephen Köteles nevű tengerészaltiszt állt, aki engedélyt kért Joseph A. Jaap hajóskapitánytól az esemény megrendezésére. Mindezt azért, hogy a legénység kifejezhesse szolidaritását a magyarok szabadságharca iránt.
Olvass tovább...
„Hajónk 3000 főnyi legénységének teljes létszáma aláírta a nyilatkozatot, sokan bátorító, együttérzést kifejező szövegeket is jegyeztek aláírásuk mellé. Meg kell mondjam, hogy ez egy olyan élménnyé vált életünkben, amire a mai napig is büszkék vagyunk”
– írta Walter Chrastina tengerész visszaemlékezésében.
A menekültek sírva ölelték Kötelest, aki már az Egyesült Államokban született, családja pedig 1886-ban vándorolt ki az USA-ba. Köteles 1922-ben állt katonának, bár egyes feljegyzések szerint már az első világháborúban is szolgált. Dolgozott hadikórházban, a második világháborúban a tengerészetnél, de a koreai háborúban és még Vietnamban is ott volt. 1965-ben pedig előtte mondták el esküjüket a Gemini V Földre visszaérkező űrhajósai az USS Lake Champlain fedélzetén.
A haditengerészet legidősebb katonájaként végül a hatvanas évek végén szerelt le és 1985-ben hunyt el, nevéhez számos jótékonysági kezdeményezés kapcsolódott.