Elsüllyedt várost fedeztek fel a tenger mélyén, Pompeii közelében van az európai Atlantisz
Olvass tovább...
Hány város esett a Vezúv tűzhányó áldozatául két évezreddel ezelőtt? A kérdés akár egy kvízben is megállná a helyét, mert meglepően kevesen tudják rá a választ.
A Vezúv tűzhányó Krisztus után 79-ben kitört, és hatalmas pusztítást végzett a környező településeken. Pompeii hajdan virágzó városa így nyerte el az „öröklétet”, a hihetetlenül forró vulkáni hamu és egyéb törmelék maga alá temette, és ezáltal konzerválta a két évezreddel ezelőtti állapotában.
Az akkori lakóknak mindez természetesen végzetes tragédia volt, a mai kor régészeinek viszont óriási szerencse. Olyan szinten képesek ugyanis tanulmányozni egy ókori település felépítését, valamint az ott élők mindennapjait, mintha visszautaztak volna az időben.
Olvass tovább...
Kevesen tudják, hogy Pompeii mellett azon a napon Herculaneum városa is elpusztult. Az előbbi a Vezúvtól délre, utóbbi pedig nyugatra található, a tengerparton. Érdekesség, hogy Herculaneum maradványait már 1709-ben felfedezték, míg Pompeiit csupán 1763-ban azonosították, így fél évszázadig amaz vált híressé mint eltemetett ókori település.
Herculaneum csupán negyedakkora volt, mint Pompeii, alig 5000-en lakhatták, viszont a római elit egyfajta üdülőhelyeként rendkívül módos személyek éltek benne. Helyenként 20 méteres vulkáni hamuréteg rakódott a városra a kitörés során, így a késlekedő helybélieknek esélyük sem volt elmenekülni. A természeti katasztrófában összességében 16 ezren veszthették életüket, köztük sok itteni.
Olvass tovább...
Akik úgy hiszik, hogy a kitörés csak ezt a két római települést érintette, azok súlyosan tévednek. A veszteséglistára került ugyanis Oplontis is, amely Herculaneumtól délre, szintén a tengerparton helyezkedett el.
A tűzhányó pusztítása itt még erősebb volt, mint az előző két helyen, mert nemcsak az épületek tetői omlottak be, de a falak, oszlopok is porrá zúzódtak. A villákból, gyönyörű, mozaikokkal kirakott fürdőkből sejthető, hogy itt sem a birodalom koldusai élhettek.
Végezetül említsük meg Stabiae városát is, azt ugyanis szintén elsöpörte a Vezúv „haragja” 79-ben. Ez volt a legdélebbre a felsoroltak közül, és szintén a tengerparton állt, csupán 16 kilométerre a vulkántól. Ennek ellenére a hamuréteg „mindössze” 5 méterre takarta be, a törmelék nagy része a távolabbi területekre jutott.
Így zajlott Pompeii utolsó napja: