promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ettől a mitikus lénytől féltek régen falun, még ma is védekeznek ellene

Ettől a mitikus lénytől féltek régen falun, még ma is védekeznek ellene

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Régen falun nagy szerepet kaptak a mindennapi életben a hiedelmek, eseményeket, betegségeket hoztak összefüggésbe mitikus lényekkel.

Aki falun vagy kistelepülésen nőtt fel, gyakran hallhatta gyerekkorában a lidérc kifejezést. A lidérc a magyar néphagyomány egyik legrejtélyesebb alakja, ha konkrétan rákérdeztünk volna a nagyszüleinknél, hogy mégis hogy néz ki pontosan egy lidérc, valószínűleg többféle választ kaptunk volna. A hiedelmek szerint ugyanis számos formában és szerepben jelenhet meg, továbbá az ország különböző területein más-más tulajdonságokkal ruházták fel. 

Egy biztos, természetfeletti lények a lidércek, amelyek rendszerint bajt vagy szerencsétlenséget hoznak az emberekre és csak ritkán jár jól, aki megpillantja őket. 

Az egyik leggyakoribb formája a tűzgolyóként vagy fényként való megjelenés éjszakánként. Régen a falusiak lidérc megjelenésének vélték, ha megmagyarázhatatlan, furcsa fényt láttak a mezők vagy erdők felett.

A lidérc kis állatként, például madárként vagy apró emberként is megjelenhet a néphit szerint. Egyes régiókban úgy tartják, hogy egy háziasszony neveli fel tojásból, amit a hónalja alatt melenget, amíg ki nem kel.

Bizonyos területeken a szellemekhez hasonlóan írják le a lidérceket, akik különösen éjszaka hoznak rémületet a ház lakóira. 

Az orvosi kifejezések között is felbukkan a rejtélyes lény

Az egyik legismertebb vonatkozás a lidércnyomás, amit ma már alvási paralízisként ismerünk. Az emberek azt hitték, hogy a lidérc éjszaka ráül az alvók mellkasára, nyomasztó érzést keltve, és így okoz rémálmokat, nehéz légzést. Ezért van az, hogy ma is használják a lidércnyomás kifejezést valamilyen rossz álomra vagy kellemetlen helyzetre.

Egy másik elképzelés szerint a lidérc néha szerencsét hozott a gazdájának. Ha valaki megszelídítette a lidércet, azt hitték, hogy segít neki kincseket találni vagy más módon szerencsés dolgokat előidézni.

Bizonyos történetekben a lidérc férfi vagy női alakban jelenik meg, és szexuális kapcsolatot próbál kialakítani az áldozatával. Az éjszakai magömlést és a nők álomban végbemenő orgazmusát is ennek tudták be.

Így védekeznek ma is a lidércektől

A lidérctől való félelem miatt számos módszert dolgoztak ki a falvakban élő emberek, hogy megvédjék magukat tőle. Egyes hiedelmek szerint csak különféle varázslatokkal vagy rituálékkal lehet távol tartani. Elvileg a fokhagyma vagy a szenteltvíz távol tarthatja. Emiatt az egymásba font, kiszárított fokhagymaszárakat ma is sokan az ajtó közelében tárolják, vagy a bejárat fölé akasztva, hogy útját állja az ártó lidérceknek.

A szentelt vizet is hatásos ellenszernek tartották régen. A templomba belépve minden vasárnap a vízbe mártották az ujjukat és keresztvetés közben a hajukra, kendőjükre, ruhájukra kenték a megszentelt vizet. Mások bűvös köröket rajzoltak és rajzolnak ma is az ágyuk köré, hogy a lidérc ne tudjon éjszaka a közelükbe férkőzni.

A régi hiedelmek ma is képesek befolyásolni a döntéseinket. Még azok is észrevehetik ezt magukon, akik egyébként nem babonásak: