promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Felfedezték Kleopátra sírját, elképesztő, hogy mit találtak az alagútban azon az úton, amely a sírhoz vezetheti a régészeket?

Felfedezték Kleopátra sírját, elképesztő, hogy mit találtak az alagútban azon az úton, amely a sírhoz vezetheti a régészeket?

Borítókép:  Profimedia/illusztráció/Mary Evans/AF/20th Century Fox
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A régészek úgy vélik, hogy meglelték a leghíresebb egyiptomi uralkodó sírját, amelyet már expedíciók sora keresett.

Jó úton járnak a régészek Kleopátra sírjához, hatalmas felfedezés jöhet a piramisok árnyékában?

A világ már kikerekedett szemmel figyeli a régészek feltárását, amelyet azon a helyen végeznek, ahol Egyiptom leghíresebb uralkodónője és párja, Marcus Antonius feküdhet. Ez lehet az évezred legnagyobb régészet világszenzációja, és ez lehet Egyiptomban is az egyik legnagyobb régészeti csoda, ha bebizonyosodik az, hogy Kleopátra itt fekszik. Tutanhamon sírjának felfedezése után ez lenne a másik nagy világszenzáció tehát.

A régész biztos benne, hogy megtalálta. Vannak árulkodó nyomok is, ezeket pedig nyilvánosságra is hozták.

Mint arról a The Mirror is beszámol, Dr. Kathleen Martinez csaknem két évtizede keresi Kleopátra VII. rejtélyes sírját, és most úgy véli, megtalálta az ókori Egyiptom legendás királynőjének végső nyughelyét.

De mégis mit találtak a mélyben?

A régész, Martinez azt állítja, hogy egy fehér márványból készült szoborra bukkantak lent a mélyben, a föld alatt, amely a királynő arcát ábrázolhatja, aki Kr. e. 51-től 30-ig uralkodott Egyiptomban, egy olyan korszakban, amikor kiváló diplomáciai érzék is kevés volt ahhoz, hogy a Római Birodalom befolyását megakadályozza. Nyilvánosságra is hozták a szobrot, amely csupán egy fej, egy kis orrú, telt ajkú, a fején körbefonott hajú nő vonásaival.

Ami még érdekesebbé teszi a felfedezést, és további bizonyíték lehet a felfedezésre.

A feltételezett Kleopátra-portré mellett Martinez és csapata 337 darab, a királynő arcképét viselő érmét, valamint különféle cserépedényeket, olajmécseseket, figurákat és más leleteket talált a Taposiris Magna templomnál. A templom alatti alagtú több mint egy kilométer, és 13 méter mélyen fekszik a föld alatt.

A helyszínen több ásatás is zajlott, az elsőt még Napóleon vezette a 19. század elején. Martinez 2005-ben kezdte meg kutatásait, azzal a meggyőződéssel, hogy Kleopátrát az a halála után ott temethették el, Kr. e. 30-ban.

Hogy mi erősítheti ezt a meggyőződését?

Martinez azt állítja, hogy Kleopátra halála egy szertartásos aktus keretében történt, egyfajta apoteózis ment végbe azon a helyen, vagyis az istenné válás rituáléja zajlott le a halál pillanatában, mely során levetette halandó testét. Ha ez igaz, akkor egy templomban temették el, legvalószínűbben egy Ízisznek szentelt szent helyen.

Ami nehezíti a kutatást:

Jelenleg a Taposiris Magna csak árnyéka egykori legendás gazdagságának és nagyságának, mivel az évszázadok során a part menti földrengések számos részét megsemmisítették.

Érdekel Kleopátra legendás élete, és bámulatos szokásaira is kíváncsi vagy?