
Megtalálták a magyar honfoglalás vezetőjének sírját, de sosem nyithatják ki?
Olvass tovább...
Honnan érkeztünk a Kárpát-medencébe? A kérdés évszázadok óta foglalkoztatja a magyarságot, és erre most egy igen izgalmas válasz született.
A honfoglalás előtti magyar történelem nagy része a homályba vész. Külföldi írásokból, illetve századokkal később keletkezett magyar krónikákból próbálják a történészek és régészek összerakni a teljes képet, ám ez meglehetősen sziszifuszi munka.
Történelmünk egyik rejtélyes alakja Álmos vezér, aki közvetlenül a honfoglalás előtt volt a magyarok vezetője. Feltehetőleg a 895 táján bekövetkezett halála is összefügg népünk Kárpát-medencébe való beözönlésével, hiszen akkor a vezetőt valószínűleg feláldozták.
Álmosról – a fiával, Árpád nagyfejedelemmel ellentétben – viszonylag keveset tudunk. Neve talán onnan ered, hogy anyja, Emese álmot látott, amelyben egy turulmadár árulta el neki, hogy fia egy nagy nemzetség (az Árpádok) elindítója lesz.
Álmos talán szakrális fejedelem (kende/künde) lehetett, így az ő tiszte volt az égiekkel való kapcsolattartás, illetve a népet fenyegető veszélyek elhárítása. Talán az Etelközre zúduló besenyő támadás miatt hajtottak rajta végre rituális áldozatot, hogy a Kárpát-medencébe már „tiszta lappal” indulhasson tovább a magyarság.
Olvass tovább...
De vajon mennyire volt közülünk való Álmos? Tudott egyáltalán magyarul? A kérdések meghökkentőek, de csupán azért, mert ezeket evidens dolgoknak tartjuk. Pedig egyáltalán nem azok, ahogyan az Sudár Balázs történész egyik interjújából is kiderül.
Elmondása szerint az utolsó ujgur kagánt Ügének hívták, ami kísértetiesen hasonlít Álmos feltételezett apja, Ügyek nevéhez. Ügét az Altaj hegységben gyilkolták meg, majd a felesége és fia néhány lovas kíséretében elmenekült a birodalomból.
Érdekes módon a magyarság története mintha ennek a szerves folytatása lenne. Felbukkant Álmos, akinek az apjáról nagyjából annyit tudunk, hogy „jól házasodott” valahol Szkítiában, de mégis ezt a félig-meddig ismeretlen személyt tartotta a népünk az alkalmas fejedelemnek.
„Nagyon jópofa egybeesés, bár nem akarom feltétlenül összekötni a két szálat, de a jelenség maga, hogy Álmos 819-es születése tökéletesen egybevág Üge élettörténetével, az mindenképpen érdekes”
– mondta Sudár Balázs.
További izgalmas információk ebben a beszélgetésben:
Olvass tovább...