
Az óceánba esett egy kamera, döbbenetes képsorokat rögzített
Olvass tovább...
Fekete, idegen formák bukkantak fel 6200 méter mélyről – a Csendes-óceán mélye újra megdöbbentette a tudomány világát.
A Csendes-óceán legmélyebb, sötét és nyomással terhelt zónájából származó felfedezés megrengette a tudomány világát: japán kutatók olyan ismeretlen élőlényeket emeltek a felszínre, amelyek létezését eddig elképzelni sem mertük. A tudós közösség hosszú ideje vallja, hogy jobban ismerjük a Mars felszínét, mint saját óceánjaink mélyét – és ez a mostani felfedezés újabb bizonyítékot állított annak, mennyi rejtélyt tartogat bolygónk legalsó vízrétege.
Mintegy 6200 méterrel a felszín alatt, az úgynevezett abyssopelagic zónában – ahol a fény már nem létezik, és az élet szélsőséges körülmények között próbál fennmaradni – a Tokiói Egyetem és a Hokkaidói Egyetem kutatói négy koromfekete tojást találtak egy sziklához rögzülve. A mintákat egy távirányítású robotkar segítségével emelték ki a mélytengeri kőzetről.
A biológiai kutatók hamar rájöttek, hogy ezek nem egyszerű tojások – hanem különleges, kocsonyás állagú bábok, melyekben laposférgek (Platyhelminth) fejlődtek. A legmeglepőbb azonban az volt, hogy ezek a férgek minden eddiginél mélyebben éltek: az eddigi rekord 5200 méter volt, de ez a példány már messze túllépte ezt.
Keiichi Kakui, a Hokkaidói Egyetem egyik tudós munkatársa számolt be a pillanatról, amikor mikroszkóp alatt felnyitott egyet a gömbök közül: „tejszerű anyag szivárgott ki belőle, majd lassan kirajzolódtak a fehéres, törékeny testek. Akkor döbbentem rá, hogy egy laposféreg-bábot látok.”
Olvass tovább...
A DNS-vizsgálatok megerősítették, hogy ezek az élőlények egy teljesen új fajhoz tartoznak, még soha nem találkoztunk ilyen példányokkal. Bár a struktúrájuk hasonlít a sekélyebb vizekben élő rokon fajok, genetikai és ökológiai szempontból egyedülállóak.
A bizonyíték egy új faj létét igazolta, illetve azt is, hogy az élet olyan extrém körülmények között is létezhet, amelyeket eddig csak a Mars felszínéhez hasonlítottunk. A bábszerű, fekete tojások olyan formában őrizték a laposférgeket, mintha idegen lények érkeztek volna a földi óceán legelzártabb régióiból. Nem véletlen, hogy egyes kutatók az „alien biológia” kifejezést is használják tudományos megközelítésből írt cikkeikben.
A Csendes-óceán mélye a világűrhöz hasonló rejtélyeket őriz. A felfedezés új lendületet adhat az óceánkutatásnak és a biológia határait feszegető tudományos vizsgálatoknak is. Egyre több kutató állítja, hogy az ehhez hasonló mélytengeri életformák tanulmányozása segíthet a Mars vagy más égitestek potenciális életformáinak megértésében is.
Ez a felfedezés tehát bizonyíték arra, hogy a Föld mélye még mindig olyan titkokat rejt, amelyek képesek újradefiniálni az élet határait. A tudomány ezúttal a sötét víz alól kapott egy újabb kulcsot a bolygó mélyén lapuló világ megértéséhez. És hogy mi minden vár még ott – azt tudós és laikus egyaránt izgatottan várja.
A videó bemutatja, hogyan találtak japán kutatók több mint 6000 méteres mélységben fekete bábokat, amelyek eddig ismeretlen mélytengeri laposférgeket rejtettek:
Olvass tovább...