
Az óceánba esett egy kamera, döbbenetes képsorokat rögzített
Olvass tovább...
Tehéntetemet engedtek a tengerfenékre, és amit ott felfedeztek, új fejezetet nyithat az óceán mélyének kutatásában.
A kutatók nem mindennapi kísérletbe kezdtek a Dél-kínai-tenger mélyén, amikor egy tehén tetemét engedték le több mint 1600 méter mélyre, hogy megfigyeljék, hogyan bomlik le egy nagytestű állat maradványa a tengerfenéken.
Az óceán kutatása során azonban váratlan vendégek jelentek meg: nyolc csendes-óceáni alvócápa úszott a tetem köré, amelyeket eddig soha nem észleltek ezen a területen.
A videofelvételeken látható, hogy ezek a cápák különös, udvarias viselkedést mutattak. Az állatok sorban közelítettek a tetemhez, és az éppen táplálkozó cápa helyet adott a következőnek. Ez az óceánokat kutató tudományág számára is fontos felfedezésnek számít, hiszen azt jelzi, hogy az alvócápák közösségi stratégiákat is alkalmaznak táplálkozáskor.
A kutatásban részt vevő Han Tian, a Sun Yat-sen Egyetem és a Southern Marine Science and Engineering Guangdong Laboratory munkatársa szerint ez a viselkedés arra utal, hogy az egyedek közti versengés intenzitása határozza meg a táplálkozási sorrendet, ami a túlélés kulcsa lehet ezekben a mélységekben. A nagyobb, 2,7 méternél hosszabb cápák agresszívabban támadták a tetemet, míg a kisebbek inkább óvatosan, körözve közelítettek.
Olvass tovább...
A felvételeken látható volt egy különös szemvédő reakció is: az alvócápák ugyanis nem rendelkeznek a macskáknál vagy hüllőknél is megtalálható harmadik szemhéjjal, ezért a szemüket visszahúzva védik a sérülésektől táplálkozás közben.
A kutatók a cápák testén élősködő parazitákat is megfigyeltek, bár ezeket pontosan nem sikerült azonosítani. Az alvócápák közeli rokonai a grönlandi cápák, amelyek szemében szintén gyakoriak a paraziták. A felvételen ezen kívül mélytengeri bolharákok és csigahalak is feltűntek.
Bár az alvócápák elterjedtek a Csendes-óceán északi részén, Japán partjaitól alaszka vizeiig, sőt egészen a Tonga-árokig, eddig úgy gondolták, hogy a hidegebb területeket kedvelik. Az, hogy most a Dél-kínai-tengerben, Kína közelében is megjelentek, felveti a kérdést, hogy vajon mindig is ez volt-e a természetes élőhelyük, vagy az éghajlatváltozás hatására bővült ki az elterjedési területük.
Tian szerint a felfedezés rávilágít arra, hogy az óceán mélyének élővilágáról még mindig rengeteg feltáratlan ismeretünk van, és a tudomány számára hatalmas jelentősége van annak, hogy jobban megértsük ezeknek a rejtélyes élőlényeknek az életét.
A videóban látható, ahogy nyolc csendes-óceáni alvócápa gyűlik egy tehéntetem köré a Dél-kínai-tenger mélyén, udvarias sorban álló viselkedést mutatva – ez az első alkalom, hogy ezt a fajt itt észlelték:
Olvass tovább...
Forrás: IFLScience