
Ráeresztették a mesterséges intelligenciát a Bibliára, döbbenetes dolgot fedezett fel
Olvass tovább...
Az AI máris olyan szinten képes segítséget nyújtani a tudósoknak, amire eddig az álmukban sem mertek gondolni.
A mesterséges intelligencia (AI) lassan a mindennapjaink részévé vált. Sokan tartanak attól, hogy a gépek átveszik az irányítást az emberek fölött, ám egyelőre ez csak a sci-fik világában van így. Az AI ma még sokkal inkább óriási segítségére van a tudós szakembereknek.
A közelmúltban például ráeresztették a Biblia szövegére is, és a mesterséges intelligencia hihetetlen összefüggésekre mutatott rá a Szentírásban. Egyebek mellett arra, hogy a titokzatos holt-tengeri tekercsek még annál is régebbiek, mint amit eddig gondoltunk róluk, és a kutatók által felállított sorrendjük sem helyes.
Az efféle bátorító eredmények hatására a régész, történész, nyelvész szakemberek valószínűleg arra a következtetésre jutottak, hogy még több ősi tárgy és szöveg esetében érdemes kikérni az AI véleményét. Így került a képbe az ókor egyik legnagyobb uralkodójához kapcsolódó relikvia.
Hammurapi babiloni király nevét mindenki ismeri az iskolából, az uralkodó a Krisztus előtti 17-18. században hozta létre az Óbabiloni Birodalmat. Ugyanakkor nemcsak erről híres, hanem arról is, hogy a kormányzását szigorú szabályokkal meghatározott mederbe terelte.
Olvass tovább...
Így született meg Hammurapi híres törvényoszlopa, amely nemcsak egy ókori tárgy, de egy fontos akkád irodalmi mű is, amely máig nagy hatású az emberiségre nézve. Olyan törvénygyűjtemény, amely alapjául szolgált a későbbi jogi szövegeknek is. A „szemet szemért, fogat fogért” elv például innen származik, és mára sem ment ki a „divatból”.
A kutatók már régóta ismerik a törvényoszlop szövegét, ám most az AI segítségével is megvizsgálták azt. Az eredmény elképesztő: a mesterséges intelligencia 98 százalékos pontossággal volt képes elolvasni és értelmezni azt. Ha ugyanezt az eredményt tudja produkálni a nehezebben megfejthető írásoknál is, az hatalmas előrelépést jelenthet a tudomány számára.
Az AI minden probléma nélkül azonosította az ékírásos szövegeket, mégpedig első körben egy olyan agyagtábláról, amely Hammurapi törvénykönyvének nyitó sorát idézi, és Krisztus előtt 1754 körül íródott Mezopotámiában.
A kutatóknak a rendkívüli precizitást azzal sikerült elérniük, hogy nagyjából 14 ezer hasonló ősi tárgyról készült képpel „trenírozták” az AI-t. A tanítás a vártnál is sikeresebb volt, amire bizonyíték, hogy a gyakran csupán tenyér nagyságú táblákon szereplő szövegek kibogarászása és értelmezése sem okozott gondot a gépnek.
Ilyen bonyolult szövegeket kell megfejteniük a szakembereknek:
Olvass tovább...