promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megtalálták minden magyar almafa ősét, nem fogod kitalálni, hol van

Megtalálták minden magyar almafa ősét, nem fogod kitalálni, hol van

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A ma már hétköznapinak számító gyümölcsnek igen érdekes története van.

Egy hétköznapi gyümölcs világhódító útja

Az alma az egyik legelterjedtebb gyümölcs a világon - ott van az iskolai uzsonnásdobozban, a kis és nagy boltok polcain, a szabolcsi almapálinkában, sőt, még a mesék és mítoszok is gyakran főszereplővé teszik.

Az viszont már jóval kevesebben tudják, hogy az alma eredetileg a világon egyetlen helyen termett - a megoldást pedig sajnos nem a bibliai Édenkert jelenti, hanem az ázsiai sztyeppékre kell utaznunk érte.

A mai Kazahsztán területén, található a Tian Shan hegység, ahol több ezer méter magasan, meredek hegyoldalakon és vad erdőkben nőtt az első vadalma, a Malus sieversii nevű fajta. Ez az ősi fa a ma ismert összes alma genetikai őse - legyen szó piros, zöld, savanyú vagy édes változatokról.

Medvék, madarak és kereskedők - az alma terjedésének meséje

A történet ebben a hegységben kezdődött, de szerencsére nem állt meg itt. Mielőtt az ember felfedezte volna ezeket a vadalmákat a 18. század végén, a természet már évezredekkel korábban elkezdte a terjesztést.

A medvék, akik előszeretettel ették a vadalmát, nagyban hozzájárultak a magok terjedéséhez: miután megették a gyümölcsöt, a magokat messzire vitték és új helyeken ültették el, miközben a madarak is hozzátették a magukét, a repülési képességből adódóan igen komoly hatásfokkal. Az emberek csak később jöttek rá, hogy micsoda finomságot rejt a fa: a Selyemút mentén utazó kereskedők felfigyeltek az ízletes, ellenálló gyümölcsre és elindították világhódító útjára.

[[cikk2]] 

Almaimádat Japántól Kínáig

A nyugati világban az alma inkább a hétköznapok gyümölcse, de Ázsiában, különösen Japánban és Kínában egészen más státusza van. Japánban az almatermesztés szinte művészet: különleges formájú, óriási, gondosan csomagolt almák kaphatók, melyeket gyakran ajándékba adnak - egyetlen tökéletes Fuji alma akár több ezer forintnak megfelelő összegbe is kerülhet.

Kínában az alma neve hasonlóan hangzik, mint a "béke" szó, így gyakran szimbolikus jelentést is hordoz - különösen népszerű ajándék ünnepek idején, amikor az élelmiszerboltokban gyönyörű díszcsomagolásokba burkolva vehetjük meg. Ebből kifolyólag talán az sem véletlen, hogy Kína ma a világ legnagyobb almaexportőre, miközben a gyümölcs továbbra is a mindennapok és a helyi kultúra része (ráadásul még az Apple termékek is ott készülnek).

Egy kínai almatermesztő, aki igen büszke a termésre - lássuk be, joggal: