promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Döbbenetes állatkísérletet végeztek, a kutatók is megijedtek az eredménytől

Döbbenetes állatkísérletet végeztek, a kutatók is megijedtek az eredménytől

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A felismerés az emberiség számára is kijózanító lehet. Ez vár ránk is?

Sorra rendezik be dollármilliókért a pazar bunkereket, azok közül pedig, akik ezt megtehetik, sokan menekülnek az összeomlás rémképe elől abba a megnyugtató elképzelésbe, hogy étellel, itallal és egy földalatti menedékkel túlélhetnek egy esetleges kataklizmát. De vajon hosszú távon is megoldást jelenhet ez?

A válasz nem egyszerű, hiszen a fizikai igények biztosítása egy idő után már nem elégséges, számos könyv, film szól arról, hogy hogyan „csavarodnak” be azok, akik ilyen helyzetbe kerültek. Persze mondhatnánk, hogy ezek mind fikciók, de valójában nagyon is van tudományos alapjuk, hosszas kísérleteket folytattak ugyanis a kérdések kapcsán, és igazán rémisztő válaszokat kaptak a kutatók.

Az egerek sem bírták idegekkel

1972-t írunk, amikor John Calhoun etológus létrehozta a tökéletesnek tűnő zárt civilizációt. Egerekkel népesítette be a 25-ös Univerzumnak nevezett, a rágcsálók számára hatalmas falakkal körbevett, 6,5 négyzetméteres teret, ahol korlátlan étel és víz állt rendelkezésre, az ideális hőmérséklet és a betegségek elleni védelem szintén adott volt. Eleinte minden tökéletesnek tűnt, felfelé ívelt a szaporodás, ám idővel drámai fordulatot vett a kísérlet.

A gyorsan szaporodó rágcsálók miatt rövid időn belül túlzsúfolttá vált a karám, a zsúfoltság pedig olyan erőteljes frusztrációt és társadalmi stresszt eredményezett, hogy először a szaporodás állt le szinte teljesen, majd a már káoszba születő egerek teljesen elvesztették a kontrollt, a társas viselkedés normái pedig megszűntek létezni – felütötte fejét többek között a kannibalizmus is.

Nem volt visszaút akkor sem, ha kiemelték az egereket

Calhoun egyik legmegdöbbentőbb felismerése az volt, hogy a „kimenekített” egerek állapota nem javult, beilleszkedésük sikertelen volt a „normális” egértársadalmakba. A kolónia végül teljesen kihalt, ami rámutatott arra, hogy hová vezet a zsúfoltság és a frusztráltság.

Nem csupán a bunkerekkel lehetne példálózni, a jelenlegi társadalmakban is megfigyelhető mintázatokról van szó, Calhoun kísérlete pedig rávilágít a börtönök és az elmegyógyintézetek egyik legnagyobb problémájára. Fontos, hogy az anyagi jólét önmagában még nem elegendő, a mentális egészség fenntartásához ennél jóval több kell a hanyatlás elkerüléséhez, pláne ha alapból egy komoly stresszhelyzet áll fenn.

A kísérlet részleteit ebben a videóban taglalják: