
Ezek voltak Puskás Öcsi utolsó szavai, négy szó, amibe beleremeg Magyarország
Olvass tovább...
Mindeddig rosszul azonosították a civilizáció első jelét, hihetetlen miből jöttek rá.
Számtalan tudós, kutató és régész dolgozik azon, hogy minél szélesebb képet és mély ismeretanyagokat szerezzünk arról, hogyan is éltek a korok hajnalán az elődeink. A tudásunk egyre szélesebb körű a témában: több ezer ásatás, lelet és barlangrajz segíti a kutatásokat, de a mai napig rengeteg a tisztázatlan kérdés. Ám nem csak az evolúció és a fizikai sajátosságok érdeklik a tudósokat: ugyanannyira fontos, hogyan éltek, milyen közösségi alapelvek szerint éltek, mivel táplálkoztak, milyen szokásaik és hitrendszerük volt.
Olvass tovább...
Vizsgálják az evolúciót, a kultúrát, a társadalmat is, ez az egyik legizgalmasabb, egyben legtöbb kihívást jelentő tudományág. Ennek egyik úttörő volt Margaret Mead, aki hatalmas név volt a szakmában.
Margaret Mead (1901-1978) az egyik legismertebb amerikai antropológus volt, aki úttörő munkáival radikálisan megváltoztatta azt, ahogyan a társadalmakat, a nemeket, a szexualitást és a kulturális normákat vizsgáljuk. Nem csupán tudományos eredményei miatt vált híressé, hanem azért is, mert képes volt a szakmát közelebb hozni a nagyközönséghez, könnyed stílusával, újító nézeteivel és karizmatikus fellépésével.
Legismertebb műve az 1928-ban megjelent Felnőtté válás Szamoába, amely egy fiatal lányokkal végzett terepkutatáson alapult a Csendes-óceán egyik apró szigetén. A könyv hatalmas szenzációt keltett: Mead arra a következtetésre jutott, hogy a nyugati társadalmakban megélt serdülőkori feszültségek nem egyetemes emberi tapasztalatok, hanem a kulturális környezet termékei. Úgy tapasztalta, hogy Szamoában a serdülés folyamata sokkal békésebb, kevésbé szorongásokkal teli folyamat volt, amit a nyugati világban a társadalmi elvárások és korlátok tesznek bonyolulttá. Ez az állítás azonnal megkérdőjelezte a nyugati nevelés és morál jótékony mivoltát és többen a kulturális relativizmus jelentőségét kezdték vizsgálni.
Egyik legnagyobb érdeme, hogy a kultúrát dinamikus, változó rendszerként kezelte. Munkáiban hangsúlyozta, hogy a társadalmi szerepek, különös tekintettel a nemi szerepekre, nem biológiailag meghatározottak, hanem kulturálisan tanult viselkedésformák. Ezt példázza egy 1935-ben megjelent könyve, amelyben három új-guineai törzs férfi és női szerepeit, feladatait hasonlította össze. Meglepő következtetésre jutott: megfigyelése alapján a nemi különbségek minden esetben máshogyan nyilvánulnak meg, sőt, néhány közösségben a férfiak nőiesen viselkedtek , míg a nők férfiasan. Ez forradalmasította a nemi szerepekről folytatott diskurzust, különösen a 20. század közepének merev társadalmi normái között, ám legtöbb támadást is emiatt kapta pályatársaitól.
Margaret nemcsak tudományos körökben volt aktív, hanem a média és a politika világában is. A második világháború alatt az amerikai kormánynak dolgozott, kulturális elemzésekkel segítve a nemzetközi kapcsolatok megértését. Később az UNESCO és az ENSZ munkájában is részt vett. Ismeretterjesztő előadásai, rádió- és televíziószereplései révén fontos közéleti szereplővé vált, aki bátran vállalta véleményét a háborúról, a szexuális forradalomról, a környezetvédelmi kérdésekről és a nevelésről is.
Olvass tovább...
Egyszer egy diák megkérdezte Margaret Mead-et (a híres antropológust), hogy szerinte hol kezdődött a civilizáció. A diák olyan válaszokra számított, mint a kerék, az agyagcserép-töredékek, a horgok vagy más ősi eszközök. De Mead válasza meglepő volt:
„Egy barlangban, ahol egy meggyógyult és összeforrt combcsontot találtak” — válaszolta mosolyogva.
A kérdésre, hogy miért, ezt felelte:
Mert az állatvilágban, ha eltörik a lábad, meghalsz. Nem tudsz vadászni, nem tudsz elmenekülni a ragadozók elől — egyszerűen nem éled túl. De egy meggyógyult combcsont azt jelenti, hogy valaki ott maradt. Valaki segített. Valaki elég fontosnak tartott ahhoz, hogy megvédjen, etessen, és veled várjon. Valaki türelmes volt.
A civilizáció első jele nem egy találmány, drágáim — mondta nekik —, hanem az együttérzés és a türelem. A szív.
A csodálatos példabeszédnek is beillő eszmefuttatás minden jelenlévőt meghatott és a mai napig örök érvényű igazságot hordoz magában. Margaret Mead számtalan antropológiai és szociológiai kutatást végzett, melyeket publikált is. Egyetemeken a mai napig oktatják ezeket:
Forrás: Facebook, britannica.com, wikipedia