promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Teljesen virágba borult a világ legnagyobb sivataga, őrület, hogy mi történt a Földön

Teljesen virágba borult a világ legnagyobb sivataga, őrület, hogy mi történt a Földön

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Szárazság, por, majd szirmok ezrei színesítenek egy sivatagot – az Atacama virágszőnyege lenyűgöző példát állít, mire képes az élet a legzordabb környezetben is.

A virágba borult sivatag csodája: az Atacama különleges átváltozása

Első pillantásra talán élettelen és kietlen tájnak tűnik, valójában azonban a Föld egyik legkülönlegesebb természeti jelenségének ad otthont. Chile északi részén húzódik a világ egyik legszárazabb vidéke, az Atacama-sivatag, ahol mégis időnként elképesztő változáson megy keresztül a kietlen táj: több ezer színpompás virág lepi el a porszőnyeggel borított felszínt.

A ritka, nem mindennap előforduló eseményt “desierto florido” néven ismerik, ami spanyolul „virágzó sivatagot” jelent. Az éghajlati körülmények rendkívül zordak: vannak olyan részei, ahol soha nem jegyeztek fel csapadékot. Éppen ezért rendkívül szokatlan, ha egy-egy heves esőzés után a táj teljesen átalakul. A látvány lenyűgöző: lilás, rózsaszínes, sárgás virágtakaró borítja be a korábban élettelennek tűnő homokrengeteget.

Rejtőzködő élet a homok alatt – a túlélés tudománya

A jelenség mögött komoly biológiai alkalmazkodóképesség és túlélési stratégia húzódik. Több mint 200 növényfaj található ebben a térségben, melyek nagy része képes évekig nyugalmi állapotban, a föld alatt rejtőzve túlélni. Csak akkor kezdenek csírázni és virágba borulni, ha elegendő nedvesség áll rendelkezésre.

A magok ebben az időszakban kihasználják a rövid ideig tartó kedvező feltételeket, és pillanatok alatt virágtengerrel színesítik a talajt, majd újabb magokat hoznak létre, így maradhat fenn a sivatag virágos élővilága a következő években is.

Színrobbanás a világ legszárazabb vidékein – a „superbloom”, azaz a “tömeges virágzás” titka

A virágzás mértéke és gyakorisága természetesen függ az adott évek időjárási viszonyaitól. Egy angol kifejezésként emlegetett “superbloom” jelenség, más néven “tömeges virágzás” rendkívül ritka természeti reakciónak számít az Atacama-sivatag területén. A látvány olyannyira szokatlan és lenyűgöző, hogy nemzetközi figyelem központjába került: többek között a National Geographic is rendszeresen dokumentálja a klimatikus válaszreakciót, tudományos és vizuális értéke miatt is.

Az Atacama-sivatag virágba borulása a természet alkalmazkodóképességének kiemelkedő példájával támasztja alá, hogy elég egyetlen mag, ami egy látszólag kopár sivatagi felszínt is festői környezetté alakít.

A kaliforniai “Death Valley” tömeges virágzásának nyomában

Hasonló, de más éghajlati övezetben is megfigyelhető a biológiai reakció, például a kaliforniai Death Valley területén is tapasztalható a “tömeges virágzás”, ahol a sivatagi táj szintén időszakosan virágba borul, miután jelentősebb csapadék hullik az átlagosnál.

Bár az ottani virágfajták eltérnek az Atacamában élő növényektől, a túlélési mechanizmusuk meglepően hasonló: hosszú időn át lappangva várják a megfelelő körülményeket, hogy rövid életciklusuk során új magokból burjánzanak felszínre a színpompás szirmok.

A virágzó jelenség arra emlékeztet, hogy még a legszélsőségesebb környezetekben is lélegzetelállító meglepetésekkel adakozik a természet. A tudomány számára újra és újra bebizonyosodik, hogy az élet – megfelelő körülmények között – szinte bárhol képes utat törni magának.

A természet adta esemény az alábbi videóban is megelevenedik, látványos felvételeken keresztül mutatja meg, hogyan borítják virágtakaróvá a lila és fehér színben játszó szirmok a korábban kopár, apróbb kőzetekkel terített sivatagi tájat: