promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A NASA védekezni kényszerült a Holdon, alattomos ellenségbe botlott

A NASA védekezni kényszerült a Holdon, alattomos ellenségbe botlott

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A NASA most egy különleges "erőmezővel" próbálja megvédeni magát egy a láthatatlan fenyegetéstől

A Hold felszíne nem csupán egy élettelen, sziklás táj. A látszólagos csend és nyugalom mögött egy alattomos ellenség rejtőzik, amely komoly veszélyt jelent az űrhajósokra és a Holdon található berendezésekre. A Hold felszínét borító finom, porszerű anyag, a regolit, nem csupán a cipőtalpakba ragad bele. Sokkal alattomosabb tulajdonságokkal is rendelkezik.

A regolit éles, szilánkos szemcséi könnyen bejutnak az űrhajósok ruházatába, berendezéseibe, és akár a tüdőbe is, komoly egészségügyi problémákat okozva. Ráadásul a regolit elektrosztatikusan töltött, így könnyen tapad a felületekre, és nehéz eltávolítani.

A Holdon uralkodó extrém körülmények, a napszél és a mikrometeoritok folyamatosan formálják a regolitot, ami így egyre élesebb és veszélyesebb lesz. A NASA ezért egy olyan technológiát fejleszt, amely "erőmezőként" működve taszítja a regolitot az űrhajósoktól és a berendezésektől.A technológia lényege, hogy elektrosztatikus mezőt hoz létre a védendő felület körül. A regolit szemcséi, amelyek szintén elektrosztatikusan töltöttek, taszítják ezt a mezőt, így nem tapadnak a felületre.

A NASA szerint ez a technológia nemcsak a regolit ellen véd, hanem a mikrometeoritok ellen is, amelyek szintén komoly veszélyt jelentenek a Holdon.

A Holdon történő hosszan tartó emberi jelenlét elengedhetetlen a jövőbeli űrmissziók szempontjából, ezért a NASA kiemelt fontosságúnak tartja a regolit elleni védekezést. A technológia tesztelése már elkezdődött, és a tervek szerint a jövőbeli Hold-missziók során is alkalmazni fogják. A Hold pora tehát nem csupán egy kellemetlen mellékhatás, hanem egy valós fenyegetés, amivel a NASA-nak meg kell küzdenie.

Az "erőmező" technológia azonban reményt ad arra, hogy az űrhajósok biztonságosan és hatékonyan dolgozhassanak a Hold felszínén.

Nézd meg ebben az elképesztő videóban, hogy mit tenne a testeddel a feketelyuk:

​Forrás: newatlas