promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megtalálták Eldorádó városát, amely brutális aranyat rejthet, végig ott volt a szemünk előtt?

Megtalálták Eldorádó városát, amely brutális aranyat rejthet, végig ott volt a szemünk előtt?

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Rengetegen keresték az Aranyvárost, helyette valami egészen mást találhattak.

A rejtélyes, elveszett földalatti város, Akakor és az azt őrző Ugha Mongulala törzs története úgy hangzik, mintha csak egy Indiana Jones film forgatókönyve lenne – és nem is állunk messze a valóságtól. A 2008-as Indiana Jones és a kristálykoponya királysága című filmet ugyanis ez ihlette.

A filmben ugyanakkor kicsit megkeverték a dolgokat, hiszen Eldorádót fedezték fel benne, ám valójában Akakor legendáira tettek utalásokat. A két történet lényege nagyon hasonló, csakhogy míg Eldorádót, vagyis az Aranyvárost az inkák utódaihoz kötik, addig Akakor legnagyobb valószínűséggel egy kitalált amazonasi civilizáció élőhelye volt, amit egy Tatunca Nara nevű, élénk fantáziával megáldott férfinak köszönhetünk.

Eldorádóhoz is utat ígért Nara

Nara 1972-ben említette először a várost, magát pedig az ősi civilizáció leszármazottjának vallotta. Egy német fotóriporter, bizonyos Karl Brugger próbálta meg felgöngyölíteni a szövevényes történetet, akinek Nara azt állította, hogy az Ugha Mongulala törzset az istenek választották ki, hogy őrizzék a földi események krónikáit, amiket varázskövekkel követhettek nyomon.

A férfi állítása szerint az elveszett városban lévő templomok oszlopaiban található isteni múmiák bizonyíthatták volna az igazát, és választ adhatnak az emberiség nagy kérdéseire. Azt is elmondta, hogy az időszámításunk előtt 13 ezer évvel alapított ősi városban az Eldorádóhoz vezető utat is megtalálhatnák. Állítása szerint a spanyol felfedezők is tudhattak Akakor létezéséről, a titokzatos civilizációnak pedig fénykorában 360 millió lakosa volt, a város föld feletti részét viszont megsemmisítették.

Emberéleteket követelt a kutatás

Nara több expedíciót is indított Akakor felkutatására – vélhetően pénzszerzés céljából – de nem jártak sikerrel, sőt, az egyik ilyen eset tragédiába torkollott. Három férfi ugyanis életét vesztette az expedíción, Nara ugyanakkor azzal védekezett, hogy ő maga nem volt jelen az eset történtekor, és semmit nem tudott a halálesetekről.

A sötét fordulat Brugger 1984-es halálával végződött, akit Rio de Janeiróban lőttek le, ám a gyilkosa sosem került elő. Egy szintén német író, Rüdiger Nehberg később kijelentette: semmi bizonyíték nincs arra, hogy Akakor és az Ugha Mongulala törzs valaha is létezett volna.

Sőt, arra is rájött, hogy Nara valójában német származású volt és az igazi neve Hansi Hauck. A férfi 1966-ban hagyta el az országot és egy teljesen fiktív életet épített fel maga köré. Habár a rendőrség vizsgálódott nála, nem tudták bizonyítani, hogy köze lett volna a halálesetekhez.

Brugger halála előtt egy regényt is kiadott Nara fantáziájáról, Akakor krónikája címmel: