promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiderült egy másfélmillió éves állkapocsról, hogy eddig ismeretlen emberfajhoz tartozhatott

Kiderült egy másfélmillió éves állkapocsról, hogy eddig ismeretlen emberfajhoz tartozhatott

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Egy igen erős testfelépítésű rokonunké lehetett.

Egy új ág az emberi családfán?

Az emberiség története olyan, mint egy hatalmas, kusza fa, amelynek gyökerei mélyre nyúlnak vissza az időben. Most úgy tűnik, hogy egy újabb elágazásra bukkantak a tudósok: a Paranthropus capensis egy „gorillaszerű” emberi rokon, amely körülbelül 1,4 millió évvel ezelőtt élt Dél-Afrikában. A felfedezés egy régi lelet, az SK 15 jelű állkapocscsont újravizsgálásából származik. Az állkapcsot még 1949-ben találták meg a dél-afrikai Swartkrans-barlangban, ahol már korábban is rengeteg őskori hominida fosszíliára bukkantak.

Az SK 15 felfedezése óta a kutatók sokat vitatkoztak arról, hogy vajon melyik fajhoz tartozhatott. Egyesek a Homo erectus csoportba sorolták, amely egy tűzhasználó, fejlett archaikus emberfaj volt, képviselői mintegy kétmillió éven keresztül fennmaradtak. Később mások úgy vélték, hogy az állkapocs hasonlóságot mutat a Homo naledi-vel, egy kis agytérfogatú, rejtélyes fajjal, amely körül máig sok vita folyik. Most azonban egy új elmélet szerint az SK 15 nem a Homo, hanem a Paranthropus, egy kihalt hominida nemzetség tagja lehetett.

A "diótörő emberek" titka

A Paranthropus egy különleges és rejtélyes oldalága az emberi evolúciónak. Bár nem közvetlen őseink, a kutatók szerint távoli rokonaink lehettek, akik más úton fejlődtek, majd végül kihaltak. A Paranthropus fajok közé sorolható például a P. robustus, P. boisei és P. aethiopicus, amelyek mind erőteljes, robusztus felépítésű hominidák voltak.

A kutatók néha "diótörő emberekként" is emlegetik őket, mert rendkívül erős állkapcsuk és hatalmas zápfogaik voltak, amelyekkel hatékonyan tudták őrölni a kemény növényi táplálékot. Az egyik legikonikusabb Paranthropus felfedezés 1959-ben történt Tanzániában, ahol egy különösen erős állkapcsú egyed maradványait találták meg, innen kapta a „diótörő” becenevet a nemzetség.

Az SK 15 állkapocscsont sok szempontból emlékeztet ezekre a Paranthropus példányokra. A kutatók szerint az állkapocs erősebb és robusztusabb, mint amit egy Homo-fajtól várnánk, és a fogak felépítése is inkább a növényevésre specializálódott. Mégis, vannak olyan jegyek rajta, amelyeket eddig egyetlen ismert fajnál sem láttak - ez adja a felfedezés különlegességét.

Eltűnt rokonok, megmaradt rejtélyek

Az emberi történelemben nem minden vonal vezetett hozzánk: sok mellékág eltűnt az idők során, csak a fosszíliáik őrzik emléküket. A Paranthropus ilyen volt: egy különálló ág, amely nem jutott el a modern emberig, de egy ideig párhuzamosan létezett a korai Homo fajokkal.

A tudósok még mindig vizsgálják a csontot, keresik a választ arra, hogy valóban egy eddig ismeretlen faj maradványát találták-e meg. Az azonban biztos, hogy az ilyen felfedezések folyamatosan tágítják tudásunk határait, közben pedig mindannyiunkat emlékeztetnek arra, hogy az emberi történelem nem egyenes vonal, hanem egy hatalmas, szerteágazó fa, amelynek sok ága még mindig rejtélyeket tartogat.

Videó a Paranthropus nemzetség történetéről:

forrás: iFLScience