promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mindenki az égre nézett, olyasmit lehetett látni hazánk fölött az éjjel, ami örök élmény

Mindenki az égre nézett, olyasmit lehetett látni hazánk fölött az éjjel, ami örök élmény

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Mindenki az égre nézett, olyasmit lehetett látni hazánk fölött az éjjel, ami örök élmény

Néha érdemes időt szakítani arra, hogy az éjjeli eget kémleljük. A szédítő távolságok, fényévekre pislákoló, talán már nem is létező csillagok mellett közelebbi égitesteket is felfedezhetünk.

A Naprendszer bolygói például épp idén februárban sorakoznak fel, a Mars, a Jupiter, az Uránusz, a Vénusz, a Neptunusz, a Merkúr és a Szaturnusz egyszerre lesz látható az égen, ami meglehetősen ritka, legközelebb csak 2040-ben láthatunk ilyet.

A bolygósorakozó kapcsán fontos megjegyezni, hogy hat planétát már most felfedezhetünk az éjjeli égbolton, a Merkúr azonban csak február utolsó napján csatlakozik a kozmikus találkozóhoz. A Neptunusz és az Uránusz esetében távcsőre lesz szükségünk, no meg persze tiszta égboltra is.

De nem kell február végéig várni a látványosságokra! Épp a napokban ritka fényoszlopokat lehetett megpillantani Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye fölött, melyeket egy különös légköroptikai jelenség okozott, a lebegő lap- és oszlopkristályokról ugyanis visszaverődött a Hold fénye, mely több oszlopot is kirajzolt az égbolton.

Péntek éjjel is a Hold volt az ég főszereplője, hiszen akik felnéztek az esti órákban, hatalmas „gyűrűt” fedezhettek fel a Föld kísérője körül. A jelenség teljesen természetes, Holdhalónak hívják, és szintén légköroptikai jellemzők miatt alakul ki.

A Napnál is előfordulhat

Az úgynevezett halójelenség a fátyolfelhőzetben található jégkristályoknak köszönhetően rajzolódik ki, az ezen megtörő fény miatt. A szabályos kör alakú látványosság a Nap körül is kialakulhat, ám míg a Hold esetében nyugodtan bámulhatjuk a különleges égi tüneményt, addig ha a Nap körül jelenik meg, csak óvatosan nézegessük, hiszen központi csillagunkba nem szabad belenézni, az ugyanis pillanatok alatt szemkárosodást okozhat még 150 millió kilométer távolságból is!

Aki lemaradt volna róla, az megnézheti az Időkép fotóin, de mutatunk róla egy videót is. Jó hír, hogy viszonylag gyakori jelenség, nem kell évtizedeket várni a következő ilyenre.