![Űrszonda indult a NASA által szétlőtt aszteroidához, megkezdődött az első bolygóvédelmi küldetés](https://images.promotions.hu/article/124566/1728373862_nasa.jpg?crop=1713,706,0,101&width=386)
Űrszonda indult a NASA által szétlőtt aszteroidához, megkezdődött az első bolygóvédelmi küldetés
Olvass tovább...
Ha nem is biztos a becsapódás, egyelőre komoly esélyek mutatkoznak egy elkerülhetetlen pusztításra.
Majdnem minden évben megindul a találgatás a világvégét illetően egy-egy felfedezett nagyobb aszteroidát illetően. A tudósok ilyenkor rendre összevetik egymással a számításaikat, és egy-két kivételtől eltekintve általában kiegyeznek egy békésnek tűnő valószínűségben.
Olvass tovább...
Általában a legtöbb számítás azt mutatja, hogy csekély a „kiszemelt” égitest Földdel való találkozásának esélye, ám tudjuk jól, hogy az esélyek néha borulnak, és a lehető legváratlanabb esemény következik be. Néha pedig az történik, amire senki sem számított korábban. Ilyen volt a híres oroszországi eset. Cseljabinszknál egy alig 17 méter átmérőjű bolida robbant fel, és okozott károkat. Sőt, körülbelül 1200-an még meg is sérültek a hajnali órákban becsapódó égi ajándéktól.
Rossz hír, hogy jóval nagyobb egykori társánál. Pontos mérete ugyan nem ismert, de a jelenleg 43 millió kilométerre szárnyaló test átlagos átmérője 40 és 90 méter közé tehető. A számítások szerint a 2024 RY4 nevet kapó, azonosítatlan összetételű aszteroida 1,3 százalékos valószínűséggel találhatja el a Földet.
Olvass tovább...
A 2024 YR4-gyel kapcsolatos további teendőket az ENSZ két illetékes szervezete, az Űrmisszió Tervezési Tanácsadói Csoport (SMPAG) és a Nemzetközi Aszteroidafigyelmeztető Hálózat (IAWN) fogja meghatározni. Ők már most egy gyűlésen összeült munkacsoporttal nyitottak. Egyelőre a két csapat annyiban állapodott meg, hogy 2028-ban felülvizsgálják az aszteroida veszélyességét.
A NASA lehet az elsődleges segítség, akik már korábban is sikeresen térítettek el aszteroidát a pályájáról. Erre most is lehet szükség, ha a 2032-es érkezés valóban problémát okozna. A szakértők kalkulációi szerint az YR4 Dél-Amerikát, Észak-Afrikát, India déli felét és Délkelet-Ázsiát sodorhatja veszélybe.
Informatív videó az YR4 jelenlegi helyzetéről: